Ako si vyrobiť svoje vlastné video

článok na blog uverejnený: 3. septembra 2019

Video je najpopulárnejšie médium tejto doby. Zakopávame oň na každom kroku. A máme ho radi. Všimli ste si? Čoraz viac ľudí svojim mobilom častejšie natáča, než fotí…  Video sa dostáva do popredia nášho záujmu najmä vďaka sociálnym sieťam.

Štatistiky YouTube k dnešnému dňu hovoria, že každý mesiac viac ako 1,9 miliardy prihlásených používateľov internetu navštevuje YouTube a každý deň ľudia pozerajú viac ako miliardu hodín videí a vytvárajú tak miliardy zhliadnutí.  Po svete bude o chvíľu chodiť viac vlogerov, než blogerov… ?

zo štatistiky youtube vyplýva, že ľudia strávia každý deň pri pozeraní miliardu hodín

Takže vážení, nastal čas svoje videá pozdvihnúť na vyššiu úroveň.

Čo je video?

Video je sled obrázkov idúcich bezprostredne za sebou. Ľudské oko tento sled vníma ako pohyb. Do sekundy sa bežne zmestí štandardne 24-30 obrázkov. Ono by sa vošlo aj viac, ale nie je to nutné. Odborníci tvrdia, že naše oko viac než 27 obrázkov nedokáže vnímať. Síce to neviem posúdiť, ale dôverujem ?.

Ako si vyrobiť svoje vlastné video

Nebudem písať o tom, akým spôsobom používať kameru alebo smartphone a nasnímať video. To hľadajte na inom fóre. Možno som mala uviesť do nadpisu „ako si vlastnoručne zostrihať video“. Tak, či onak, je vám teraz už je jasné, o čom bude tento článok. O finálnom strihaní videa.

Je ťažké tvoriť/strihať videá?

Nič nie je ťažké. Teda ako pre koho. Keby ste sa opýtali škôlkara, či je ťažké čítať, asi mi povedal áno. Možno aj prváčik na základnej škole by odpovedal rovnako. Ale otázka by  iste zaskočila všetkých, čo už majú prvý stupeň základnej školy za sebou. Aký je medzi nimi rozdiel?
Najmä ten, že škôlkar ešte nevie ako na to, a pravdepodobne písanie ani netrénoval…

Na väčšinu vecí naozaj stačí jediné: mať „know-how“, t.j. vedieť ako… plus ešte drill, t.j. cvičiť a cvičiť. Skúšať a skúšať.
Prax robí majstra.

Predstavujem vám Adobe Premiere Pro

Na strihanie videa je v súčasnosti veľa programov. Jeden veľmi obľúbený program je z dielne známej firmy Adobe (majú na svedomí o.i. Photoshop) – Premiere Pro. Na to, aby ste si vedeli nastrihať jednoduché video, stačí ovládať základy. A základom je:

  • založiť projekt
  • vytvoriť sekvenciu
  • nahrať a upraviť obrázky, video alebo audio klipy
  • exportovať projekt

To je všetko.
Jednoduché? ?

V článku Dva dni práce pri filme, alebo staň sa filmovým strihačom som vám predstavila moju prvotinu nastrihanú z obrázkov a jedného efektu vytvoreného v Adobe After Efects.
Túto:

ako vytvorit snezenie v okne v Adobe Premiere

Prezradím vám, ako som ju vytvorila.
Podľa vyššie uvedeného návodu 🙂

Zakladáme projekt

Vo Worde vždy  začíname použitím klávesovej skratky CTRL+N, kedy si vytvoríme nový dokument. V Exceli je to rovnako, použitím CTRL+N vytvoríme nový prázdny hárok. Aj v PowerPointe.
V programe Adobe Premiere Pro to tak nefunguje. Klávesová skratka CTRL+N je skratka na vytvorenie novej sekvencie, …a tá sa nevytvorí skôr, než budeme mať založený Projekt. Ak nám to program priamo neponúkne, t.j nebude na nás svietiť tlačidlo „New project“, použijeme klávesovú skratku CTRL+ALT+N. A projekt je na svete.

(Obrázky zväčšíte kliknutím na ne.)

zakladáme projekt

Projekt si musíme nejako nazvať, niekam ho uložiť, …s ostatnými nastaveniami sa špeciálne v začiatkoch trápiť naozaj nemusíte.

nové okno - zakladáme nový projekt

Pracovnú plochu si môžete ľubovoľne nastaviť. Pre naše účely stačí, ak sa prepnete do záložky Assembly. Obrazovku máte teraz akoby rozdelenú do troch časti, pričom naľavo budeme importovať klipy, napravo v hornej časti budeme vidieť náhľad nášho videa a vpravo dole je tzv. časová os – Timeline.
Tam budeme čarovať v čase. ?

Pracovnú plochu si môžete ľubovoľne nastaviť. Pre naše účely stačí, ak sa prepnete do záložky Assembly. Obrazovku máte teraz akoby rozdelenú do troch časti, pričom naľavo budeme importovať klipy, napravo v hornej časti budeme vidieť náhľad nášho videa a vpravo dole je tzv. časová os – Timeline. Tam budeme čarovať. ?

Tvorba sekvencie

Skôr ako začneme používať zaklínadlá a mávať čarovným prútikom, vytvorme si Novú sekvenciu. Postupovať môžeme rôzne, napríklad už spomenutou klávesovou skratkou CTRL+N. Týmto spôsobom vytvárame sekvenciu s najväčším počtom možností jej nastavenia.

Alebo môžeme tento krok zatiaľ vynechať, nahrať potrebné súbory a potom z jedného z nich vytvoriť sekvenciu. V našom príklade budeme potrebovať dve fotografie a efekt padajúceho snehu. Ten sme si vytvorili v programe Adobe After Efects. Súbory môžeme systémom „drag and drop – potiahni a pusti“ presunúť do ľavej časti našej obrazovky. Keď sa na ne bližšie pozrieme, obrázky majú príponu .jpg, padajúci sneh má príponu .aep – je to formát programu Adobe After Efects.  Novú sekvenciu vytvoríme tak, že pravým tlačidlom klikneme na hociktorý obrázok a vyberieme príkaz New Sequence From Clip.

Začína sa editácia videa

Do Timeline popresúvame oba .jpg formáty i .aep formát. Opäť „drag and drop“. Chytím, potiahnem a pustím. Pekne nad seba.
Pozor, poradie je dôležité!
Súbory umiestnite v takom poradí, ako ich vo výsledku budete vidieť.
Zo svojho uhla pohľadu najprv vidíme okno, potom sneh a nakoniec prírodu vonku.

nahraté obrázky na ploche - adobe premiere pro

Ďalšími krokmi bude úprava fotiek. Fotografia s oknom je príliš malá, tak ju musíme zväčšiť. A tiež na nej vytvoriť masku, aby „presvitala“ príroda vonku.

Úprava veľkosti

Označíme si v Timeline  „vrstvu“, s ktorou chceme pracovať a v ľavej časti pracovnej plochy klikneme na záložku Efects Control. V Timeline sme si teda označili obrázok s oknom a preklikli sa na záložku Efects Control.
V ponuke máme tri možnosti úprav: Motion, Opacity a Time Remapping.
Po zbežnej kontrole zistíte, že veľkosť upravíme v časti Motion – Scale. A to tak, že zmeníme 100% veľkosť na väčšiu, v našom príklade na 320 %. Hotovo. Tak, a teraz vidíme iba jednu statickú fotografiu.

Lenže my chceme vidieť cez okno zimnú krajinu a sneženie. Čo s tým?

Maskovanie

Maska je iste termín známy všetkým užívateľom Photoshopu. Aj v Adobe Premiere Pro funguje presne na rovnakom princípe. Ide nám o to, aby cez otvorené okno „presvitalo“ všetko za ním. To logicky znamená, že musíme vytvoriť 100%-nú priehľadnosť časti otvoreného okna.
Urobíme to pomocou masky v časti Opacity.
Keďže okno má štvorholníkový tvar, masku vytvoríme ľahko výberom strednej ikony (create 4-point polygon mask).

Export videa

A sme v závere procesu. Svoj krátky film potrebujeme mať vo „filmovom“ formáte, napr. avi.
Ako ho vytvoríme? Jednoducho.
Postupujte so mnou: File > Export > Media…, alebo klávesovou skratkou CTRL+M.

Tak čo? Aký je váš výsledok? Funguje?

Je to len veľmi malá časť toho, čo Adobe Premiere Pro dokáže. Naozaj veľmi veľmi malá.
Do videa vytvoreného z fotiek si môžete vložiť aj hudobný podmaz.
Ak chcete strihať videá, nie iba fotky, ak chcete vkladať texty a titulky do obrazu, ak chcete použiť zložitejšie efekty, ste na správnej ceste…

Adobe Premiere Pro je profesionálny nástroj. Začiatky s takým niečím vedia byť ťažké.
Aj ten škôlkar na začiatku netušil, ako bude vedieť čítať. Ak sa dostal k dobrému učiteľovi, ktorý ho naučil podstatné základy, ďalej to už išlo samo.
Aj v IT Learning som našla jedného dobrého učiteľa (a nepochybujem o tom, že tam je nielen jeden), ktorý mi ukázal základy Adobe Premiere Pro.
Teraz je len na mne, ako ich zúročím, …keďže kurz Premiere Pro pre pokročilých zatiaľ v škole na Kominárskej 2 nenájdete ☹. Zatiaľ.

autorom článku je: Ela Hmeľarová
Jej svetom sa po absolvovaní univerzity stal na dlhé roky marketing. Kariéru marketingového manažéra však zavesila na klinec a momentálne "freelancuje". Zväčša ju nájdete pri počítači. Analyzuje, navrhuje, testuje. Tvorí printovú grafiku, dizajnuje web stránky a aplikácie. Rozhodla sa pustiť tiež do ďalšieho vzdelávania a prostredníctvom blogu vás informuje o postrehoch a nových skúsenostiach z navštívených kurzov.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
Adobe, grafika a video, Premiere Pro, tvorba videa


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave