Načo je Adobe Illustrator?

článok na blog uverejnený: 30. septembra 2017

názov kurzu:
Adobe Illustrator I. – základné školenie a úvod do vektorovej grafiky
lektor:
Ing. František Fábera

Adobe Photoshop a Illustrator

Kto nepočul ešte v dnešnej dobe názov slovo „fotošop“, nech zdvihne ruku. Žiadna ruka.
Kto má skúsenosti s jeho vektorovou obdobou Illustratorom? Jedna z ôsmich rúk hore.
Tak nejako vyzerá realita poznania najznámejších grafických počítačových produktov zo silnej trojky firmy Adobe (dopĺňa ju InDesign).
Nejeden – aj dobrý grafik – používa len Photoshop a Illustrator viac-menej ignoruje… Pretože ho pri svojej práci s fotografiami nepotrebuje. Keď sa však začne venovať prácam s tvorbou obrázkov, kde je dôležitá kreativita a ostrosť výstupov, skôr či neskôr sa ocitne pri Illustratore…

Ak sa s ním začnete zoznamovať, prvá vec, ktorú okrem známeho prostredia spozorujete, je množstvo funkcií podobných Photoshopu. Na prvý pohľad rovnaké, a predsa iné. V pozadí totiž pracujú s vektormi.
Obrázky z nich môžete zmenšovať i zväčšovať bez toho, aby sa kontúry na nich rozostrili a farebné plochy rozpadli.
Ako vyzerá rozdiel v praxi:

Viete si predstaviť malé písmenká na etikete výrobku ako rastrový (bitmapový) výstup? Áno, bývajú ťažko čitateľné. Zato tie z vektorov majú krásne ostré okraje a ich čitateľnosť býva napriek malej výške písma výborná… Podobne je to s obrázkami a logami.
Toto vysvetlenie rozdielu medzi vektorovou a rastrovou grafikou a uvedenie do obehu medzi nás konkrétnych tlačových výstupov spolu s lupou (aby sme videli v detailoch rozdiely v tlači) nasledovalo hneď po úvodnom zorientovaní účastníkov v problematike 2D grafiky – ním začal prvý deň lektor kurz o prednostiach vektorovej grafiky. Pôsobivé 🙂

Nasledovalo vysvetlenie ako sa získavajú a inštalujú produkty Adobe, čo je Adobe Creative Cloud, rozdiel medzi platenou a neplatenou (trial – časovo obmedzenou) ponukou, prihlásenie sa do Adobe Illustratora pomocou Adobe ID a prvé spustenie.
Predpoludním sme stihli ešte prebrať v svižnom tempe základný prehľad pracovného prostredia, lišty a okná, panely nástrojov, založenie dokumentu a jeho základné nastavenia plochy a papiera. Plus zoomovanie (lupa), posun a prácu s objektami.

na kurze grafiky - Illustrator v IT Learningu

Potrebujem Adobe Illustrator?

Otázku, či sa vzdelávať v Adobe Illustratore alebo nie, si dáva pred kurzom asi veľa nezorientovaných záujemcov o grafiku. Rozprávali sme sa o tom viacerí pri obede dolu v jedálni počas prestávky…

Zhodli sme sa na tom, že závisí od toho, kam smerujeme, čo je našou víziou, cieľom. Závisí od toho, či sa chce grafik v budúcnosti venovať tvorbe grafiky výlučne pre web alebo aj pre tlač.
Ak len pre web, Illustrator v podstate nepotrebuje, vystačí si s Photoshopom a rozlíšením 72 ppi (ten bude potrebovať naozaj na vyššej úrovni a všetky 3 kurzy Adobe Photoshop-u v IT Learningu sú „povinnou jazdou“). V prípade, že pripúšťa možnosť presahu prác aj do tvorby tlačenej firemnej grafiky – loga, vizitiek, obálok, tričiek,… je llustrator pre rozlíšenia 300 ppi veľmi žiadúcim doplnkom. Áno, aj s rozlíšením 300 ppi sa dá takmer všetko spraviť aj vo Photoshope… Illustrator však uľahčí v mnohých prípadoch grafickým profesionálom život. Preto vznikol a je úspešný.

kurz Illustratoru vedie skúsený lektor

Vektorová grafika v kocke

Jedna z pekných funkcií, ku ktorej sme sa dostali na kurze hneď po obede, je možnosť zobrazenia kresby v režime Obrysy, tzn. zobrazenie použitých vektorov. A potom to už fičalo – kreslenie jednoduchých tvarov objektov, manipulácia s nimi (úprava ich tvarov, deformácia, zmena počtu vrcholov a jej využitie), zoskupovanie, premiestňovanie, otáčanie, zrkadlenie,… množinové operácie na kombinovanie objektov, zarovnávanie. A práca s textom. A farbami.

To všetko sme si vyskúšali pri praktickom kreslení traktora. Áno, dobre čítate. To všetko sme prebrali a zvládli kreslením ikony traktora – obsahuje hranaté tvary, výseky, zaoblenia i kolesá,… Takej ako vidíte na obrázku.

Kreslenie nástrojom Ceruzka a Pero sme si vyskúšali okrem iných chuťoviek na druhý deň pri kreslení plosky chodidiel a srdca. Vytvoriť elegantnú plosku pre začiatočníka nie je také jednoduché ako vyzerá výsledok… Zvlášť, ak nemá vyzerať ako chodidlo opice.
Po nich sme si nakreslili pomocou vektorových kriviek ešte jednoduchý obrázok a vyfarbili ho.

Prečo však tu zobrazený obrázok neuvidíte pri jeho 500 %-nom zväčšení s ostrým okrajom?
Adobe Illustrator používa vlastný vektorový formát ukladania – za názvom súboru sa objaví .ai, Aby sa dali používať vektorové obrázky aj v iných programoch, používa sa ešte export do formátu .pdf alebo .eps. Internetové prehliadače vektorové obrázky nezobrazujú.
Preto sme ho kvôli zobrazeniu v článku exportovali do rastrového formátu .jpg…

Ako sa naučiť myslieť vektorovo

Illustrator má trochu inú logiku cesty k výsledku a pre človeka zvyknutého na Photoshop môže byť ťažšie uchopiteľný (hoci aj Photoshop má v sebe zabudované niektoré vektorové nástroje).
Stačí začať myslieť trochu inak – vektorovo – a pekné výsledky na seba nenechajú dlho čakať…
Chcete navrhnúť logo? Pečiatku? Reklamný nápis zložený zo samostatných písmen? Potrebujete vektorovú grafiku s ostrými okrajmi? Alebo vyrezať na plotri či frézou reklamný tvar? Vygravírovať na reklamný predmet nápis? Na to všetko je Illustrator. V jeho súboroch sú uložené cesty, ktoré umožňujú riadiť vyrezávacie nože na plotroch, frézach, gravírkach,…

Kým so štúdiom funkcií Photoshopu som pred rokmi trávil množstvo času, základné funkcie Illustrator-a som zvládol vďaka kurzu v priebehu dvoch dní k svojej spokojnosti. Výsledkami som vo svojom vnútri naozaj nadšený. Veď čo môže byť popri kvalitnej fotografii alebo maľbe ešte potešiť oko?
Nápaditý obrázok, logo alebo ikonka s čistými hranami.

Naučiť sa kresliť také čosi na počítači potešilo nielen mňa, ale všetkých účastníkov… v IT Learningu to dokázal špičkový lektor za dva dni. A ďalší deň sa nás dve tretiny stretli na pokračovacom kurze. Pridajte sa!

Záverečné zhrnutie:

+ kurz vhodný pre grafika – začiatočníka
+ super kurz pre grafikov poznajúcich Photoshop
+ vhodný na rozšírenie vedomostí aj pre ľudí používajúcich CorelDRAW!
+ skúsený lektor s prehľadom a veľmi priateľským prístupom
– pomerne rýchle tempo výučby, kurz by mohol byť kľudne o pol hodinu dlhší

autorom článku je: Ján Tóth
- absolvent FEI STU a FM UK. Po ukončení štúdia pracoval rok vo vydavateľstve ako vedúci IT, následne na vedúcich pozíciách súkromných firiem a tiež ako riaditeľ slovenského zastúpenia nadnárodnej spoločnosti. Autor a spoluautor kníh z oblasti IT, článkov z oblasti zdravia a kozmetiky, prekladateľ, prednášateľ, v súčasnosti pracuje ako lektor a konzultant na voľnej nohe.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
Adobe, grafika a video, Illustrator, kreslenie, marketing, vektor


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave