VideoClass novinky na apríl 2024

Kašlite na mikročipy! Riešte radšej makro

kategória: Blog pridané: 22. januára 2021

Tiež sa vám niekedy stalo, že ste si do životopisu napísali „Pokročilý“ prípadne „Expert“ pri kolonke Microsoft Excel, ale keď prišlo na lámanie chleba, zistili ste, že tento program toho dokáže omnoho viac než ste si pri písaní svojho ambiciózneho životopisu mysleli… a že toho ešte veľa neviete? Ak nie, tak vám gratulujem. V prípade, že ste niekedy už tak ako ja na tomto pohoreli, čítajte ďalej, dozviete sa ako sa vďaka pomerne jednoduchej funkcii Excelu dostanete o level vyššie.

Level UP

Tabuľky, grafy, sem tam nejaká funkcia a pivot tabuľka, jednoduché výpočty, orientácia v prostredí… To by sme mali. Ale povedzme si úprimne, toto je maximálne úroveň mierne pokročilý, keď je reč o práci v Exceli. Síce programy a technológie sa vylepšujú takmer rýchlosťou svetla, ale Excel sa môže stále pýšiť prvenstvom v súťaži medzi najpoužívanejšími administratívnymi a kancelárskymi programami. Dokáže toho naozaj neskutočne veľa aj napriek tomu, že sa vývoj jeho interného programovacieho jazyka VBA (ktorý používa, mimochodom, aj Word a PowerPoint) zastavil v roku 2003.

Nie je retro, hoci tak možno vyzerá

VBA

Neviete programovať? To vôbec nevadí. Dajte si do plánu priučiť sa tomuto remeslu 21. storočia… Zíde sa. Môžete skúsiť začať s jazykom VBA – Visual Basic for Applications a zlepšiť si svoje skills v Exceli. Je to totiž jednoduché – nemusíte hneď vedieť písať celý programovací kód od začiatku, pretože si makro – tak sa tomu programčeku v Exceli hovorí – nahráte a potom len „upratujete“ kód. Na to, aby ste ho vedeli prečítať a pochopiť, vám stačí orientovať sa trošku v anglickom jazyku, alebo sa aspoň naučiť nejaké základné slovíčka. Menej ako dvadsať-tridsať. Takže sa vlastne môžete učiť 2 v 1 🙂

Ohľadom nahrávania makier už bolo na tomto blogu čo-to popísané, preto pripájam odkaz na výborný článok o základoch makra.

Principiálne je jazyk VBA podobný všetkým známym programovacím jazykom, vraví sa, že sa naučíte jeden a viete už v podstate všetky. Nie je to celkom pravda, pretože aj v rámci programovacích jazykov existujú jazykové rodiny, ale k celej veľkej skupine jazykov už budete mať dobrý základ. VBA môže byť naozaj dobrý začiatok.

Na kurze sme sa zoznámili celkom zábavnou formou okrem toho ako si makro vytvoriť, aj so základnými programovacími výrazmi ako napríklad premenné, rozhodovacie štruktúry a cykly, čo sú termíny, ktoré sa vo svete programovania opakujú dookola. Takže podobne ako móda – aj retro z roku 2003 môže byť stále aktuálne a nositeľné.

Prečo práve tento kurz?

Ja osobne som si tento kurz vybrala z čisto feministických dôvodov. Mám totiž kolegu, ktorý si môže do životopisu právom napísať „expert“ k slovu Excel. A vždy, keď niečo neviem, alebo keď ma obťažuje repetičná x-krát sa opakujúca práca v Exceli, tak som ho poprosila o pomoc. Už nemusím. A keď už sme pri tej opakovanej práci – presne preto by ste mali riešiť makro namiesto mikro(čipov) a malých opakovaných mikro-úkonov, ktoré vás len oberajú o drahocenný čas.

Vskutku jednoduchá funkcionalita – jednodňový kurz a posunula som sa o level vyššie. Kým som tento kurz absolvovala, pojem makro pre mňa existoval iba abstraktne, mala som dojem, že s tým pracujú iba skutoční Excel experti a že naučiť sa s ním pracovať ma bude stáť viac úsilia ako sa mi dostane výsledku. Pravý opak je však pravdou.

príklad na vytvorenie makra

Jeden deň online kurzu – výsledok na celý život

A to bez preháňania!

Viac o kurzoch online som napísala v článku Vzdelávanie v časoch korony, určite si ho prečítajte, ak váhate, či sa oplatí si zaplatiť a vypočuť online kurz.

Ako to prebehlo tentoraz? Lektor nám vopred poslal materiály, predpripravené súbory s úlohami, na ktoré sme dostali počas kurzu čas, aby sme sami naučené tipy a triky vyskúšali. Bolo čo vyskúšať. Naozaj zaujímavé! Samozrejme teda, je potrebné mať vo svojom súkromnom počítači nainštalovaný balík MS Office obsahujúci modul VBA (obashuje ho Access, Excel, PowerPoint, Publisher, Word aj Visio). Aby ste mali z kurzu plný zážitok a mohli si všetko ohmatať a vyskúšať bezprostredne. Keď nemáte, treba to vopred komunikovať, IT Learning je pripravený aj na takúto možnosť – získate vzdialený prístup do virtuálnej učebne, kde VBA nainštalovaný je.

Veľkou silou programovania VBA v balíku MS Office je to, že takmer všetky operácie, ktoré vie človek robiť z klávesnice, pomocou myši, alebo cez dialógové okná, je možné zrealizovať aj pomocou VBA. Teda ak takúto postupnosť krokov zapíšeme správne do makra, nemusíme ju nabudúce opakovať v celej postupnosti, stačí spustiť makro. Pochopiteľne, že ak je možné vykonať takúto postupnosť raz, je možné zopakovať ju v cykle sto alebo tisíckrát. V skutočnosti sa VBA v MS Office používa práve na „automatizáciu“ opakujúcich sa úloh asi najčastejšie…

Moje celkové hodnotenie je viac než pozitívne – ako vždy kopec poznámok, srandy s lektorom a nových vedomostí, ktoré som okamžite aplikovala do môjho korporátneho pracovného života. Rozhodne sa zúčastním aj druhého a tretieho pokračovania kurzu Microsoft Excel VBA. Páčilo sa  🙂

Záverečné zhrnutie:

+ za jeden deň množstvo užitočných informácií

+ dá sa absolvovať online

– nie je vhodný pre začiatočníkov v programe Excel

autorom článku je: Sandra Kakašová
Zamestnaná v korporáte na plný úväzok. Jej zodpovednosťou je technické zabezpečenie kontaktných centier, systémy a zlepšovanie ich technickej úrovne. Pracuje ako projektový leader pri systémových projektoch a venuje sa tiež RPA automatizáciám. Aj preto si pri testovaní vybrala hlavne kurzy z oblasti programovania (a nielen tie). Má rada písanie, jógu, spoločnosť priateľov a svojich dvoch mačiek.

Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave