Chcem sa naučiť jazyk HTML. Čo robiť?

článok na blog uverejnený: 24. mája 2019

Prezeráte si web stránku. Vidíte všeličo: navigačné menu, fotky, obrázky, informácie, formuláre, tlačítka.  Stlačte CTRL+U a pozeráte sa na plnú stránku nič nehovoriaceho textu. „Voilá“ – pred vami je zdrojový kód stránky. Ak mu chcete porozumieť, je potrebné „hovoriť“ rečou HTML. Jazykom plným značiek.

Nie som skúsený lingvista, ale týmto jazykom túžim hovoriť už dávno. Pár rokov dozadu som absolvovala niekoľko doučovacích hodín, naučila som sa značky, ktoré ovládam dodnes. Pomocou nich viem označiť text boldom, kurzivou, viem napísať nadpisy, vložiť obrázok, zalomiť riadok, zmeniť font aj farby. Ak by som to mala porovnať napríklad s nemčinou, viem sa pozdraviť, opýtať sa, koľko je hodín a ospravedlniť sa. S takouto výbavou stránku nevyskladám. Chce to vedieť viac. Rozhodla som sa k ráznemu kroku.

Chcem vedieť urobiť web stránku. Čím začať?

Ja som začala výberom kurzu a termínu. Názov Tvorba, programovanie webstránok I. s podtitulom základy HTML a CSS, úvod do JavaScript a PHP sľuboval vykročenie správnym smerom. Som z Nitry a do Bratislavy na 3-dňový denný kurz som sa rozhodla dochádzať. Hneď prvý deň som vďaka rannej dopravnej špičke úvod takmer nestihla. Hladná po vedomostiach som ignorovala muzikantov v bruchu a tešila sa na začiatok svojej „rekvalifikácie“ ?

HTML-kurz-individualny-pristup-lektora

Prvý deň bol pre mňa opakovaním zabudnutých vedomostí. Oprášené značky sa v mojej hlave zaligotali a mohli sme skúšať písať kostru webu, hlavičku a telo stránky.  Na kurze sa zišli ľudia rôznych úrovní znalosti HTML. Napriek tomu, že niekto iba začínal a niekto mal už pokročilejšie skúsenosti, nikto sa nenudil a nikto nestresoval, že nestíha. Lektor Vladislav Ladický trpezlivo odpovedal na obrovské množstvá našich otázok a opakoval: „Nie ste tu na to, aby ste sa naučili všetky značky HTML, ale preto, aby ste pochopili princípy.“ To je základ, ktorý sme si z kurzu Tvorba a programovanie webstránok I. mali odniesť. Moje očakávania boli naplnené. Odniesli sme si viac.

HTML-balicek

Balíček na pamiatku

Hneď prvý deň nás na stole čakal obal s materiálmi. Pre všetkých ako ja – „čo si nezapíšem, neviem“ – zhrnutie všetkého, čo sme preberali a tiež dve príručky. Obsahom prvej je súhrn a vysvetlenie najpoužívanejších značiek (mimochodom, všetky sme stihli počas troch dní prejsť a vysvetliť si ich používanie). Druhá príručka obsahuje informácie o štýloch, vďaka ktorým výsledok potom vyzerá. Aj to sme si stihli vysvetliť. Veď sme na to mali celé tri dni. Ráno o deviatej sme začínali, o tretej poobede končili.

HTML-kurz-materialy-domov

Za tri dni web stránka

Áno, za tri dni sme stihli nielen vysvetliť, ale aj vyskúšať najpoužívanejšie značky jazyka HTML, a aj ako ich „učesať“ pomocou CSS–štýlov. Naučili sme sa svoj výtvor umiestniť na server a spustiť v online priestore. Sme teraz hrdí programátori. Presnejšie, začínajúci programátori. ?

Vyskúšajte si písať kód aj vy. Návod pre úplných začiatočníkov nájdete v článku Ako upiecť web – vlastná stránka s využitím úplných základov HTML – návod nielen pre ženy.

HTML-kurz-prva-stranka

Ak patríte k tým, čo sa rozhodli ísť cestou tvorby web-stránok, HTML je abecedou. HTML je základ každej stánky. To jednoducho nemôžete preskočiť.
Teda, môžete, ak použijete niektorý z redakčných systémov (napr. WordPress). Aj pri ňom však budete oveľa lepšie rozumieť tomu, čo robíte, ak porozumiete práci s HTML a CSS…

Opakovanie je matkou múdrosti

Klišé, ale pravdivé. Ako pri učení každého jazyka. A tak trénujem. Druhá časť kurzu Tvorba a programovanie web stránok II. ma zastihne pripravenú.

autorom článku je: Ela Hmeľarová
Jej svetom sa po absolvovaní univerzity stal na dlhé roky marketing. Kariéru marketingového manažéra však zavesila na klinec a momentálne "freelancuje". Zväčša ju nájdete pri počítači. Analyzuje, navrhuje, testuje. Tvorí printovú grafiku, dizajnuje web stránky a aplikácie. Rozhodla sa pustiť tiež do ďalšieho vzdelávania a prostredníctvom blogu vás informuje o postrehoch a nových skúsenostiach z navštívených kurzov.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
css, CSS3, html, HTML5, tvorba web-stránok


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave