Ako spraviť časopis

článok na blog uverejnený: 7. augusta 2017

názov kurzu:
Adobe InDesign I., základy – práca s programom, zalamovanie textov a viacstranové publikácie
lektor:
Ing. František Fábera

Nemáte ešte svoj firemný/školský/zákaznícky časopis?

Mám na časopisy šťastie a asi mám k nim blízko. Priťahujeme sa ako opačné póly magnetov. Nie asi, určite.
Už na strednej škole som písal a kreslil do školského časopisu, na vysokej škole tiež. Potom chvíľu nič a čoskoro sa objavili v mojej blízkosti firemné bulletiny, žurnály pre obchodných partnerov,… a nakoniec tzv. newslettere (novinky).

Tie prvé mali tlačenú podobu. Na papieri vychádzali síce iba periodocky občasne, ale i tak potešili. Autorov i čitateľov. Pravidelnosť firemných bulletinov na papieri ovplyvňovalo čerpanie marketingového budgetu (papier nie je lacný) a tak sme boli radi, ak sa nám podarilo vytlačiť dve čísla za rok.

Potom prišla zmena. Odlúčili sme sa od papiera a začali zasielať Info elektronickou poštou. Hoci takéto  periodikum má trošku iné pravidlá ako tlačené, rýchlo sme si zvykli a po prvých neveľmi profesionálne vyzerajúcich verziách pripravených pomocou MS Word-u prišiel čas na zmenu. Do nej nečakane skočila finančná kríza, prioritu dostali iné úlohy a použitie InDesign-u vo firme sa odložilo na neurčito. Zostal po ňom krásny nedokončený bulletin, ktorý pripravoval externe firemný spolupracovník. InDesign ma svojím výsledkom očaril a trpezlivo som čakal na príležitosť nadviazať s ním vzťah.
Dočkal som sa na kurze v IT Learningu.

Čo je Adobe InDesign

Keď sa objavili prvé počítačové programy na spracovanie textu, veľkým grafickým oddeleniam vydavateľstiev sa začalo zmrákať. Ručná práca sa stala súčasťou histórie, nastúpilo moderné spracovanie textov a obrázkov pomocou počítačov, ktoré mnohonásobne zvýšilo produktivitu. Medzi príjemné prvé lastovičky patril program Ventura Publisher, popri ňom PageMaker, profesionálov potešil Quark, no nakoniec premyslenou funkcionalitou a obchodnou politikou zaujal výsadné postavenie InDesign.

InDesign je asi najmodernejší program určený pre profesionálnu sadzbu. V rámci práce s grafikou a textom umožňuje zalamovanie textov do strán, vytváranie viacstranových publikácií – časopisov, novín, tiež rôznych bulletinov, brožúr a prospektov či už pre tlač alebo elektronické publikovanie.

Na rozdiel od Photoshopu je InDesign podobne ako Adobe Illustrator vektorový, t.j. pracuje s vektormi, nie rastrom. Teda aj pri mnohonásobnom zväčšení sa neobjavia štvorčeky v podobe pixelov, ale tvar je vždy znova a znova programom prepočítaný a zobrazený ostro.

Takto vyzerala titulka časopisu Turista, ktorý sme vytvárali na kurze.

Zalamovanie textov a viacstranové publikácie

Po teoretickom úvode potrebnom pre porozumenie súvislostí sa lektor zameral na praktické používanie programu. Vysvetlil nám pravidlá a podmienky nastavené spoločnosťou Adobe pre používanie ich produktov na vzdialenom serveri – cloude a cez vytvorené konto sme si každý zadefinovali prístup na cvičnú trial verziu.
Nasledovalo zoznámenie sa s pracovnou plochou a nastavenie dokumentu – základné funkcie programu, ovládacím panelom a hlavnou ponukou spolu s globálnym nastavením jednotiek podľa toho, aký je náš zámer. Potom import textu, „natekanie“ a typografia, formátovanie textu, práca s odstavcami, mriežka účaria (áno, je to po slovensky!), práca s grafikou, s farbami a na záver čo a ako kontrolovať  pred finálnym exportom.
Vlastne nie, to nebol záver… veď len samotný export má viacero podôb – podľa toho, či ho robíte pre klienta na kontrolu obsahu alebo na zverejnenie na nete, prípadne ako podklad pre profesionála v tlačiarni. Prešli sme si všetky tri formy s rozsiahlym praktickým komentárom prednášajúceho k nastaveniam výstupných parametrov a aj sme ich exportovali, aby sme videli rozdiely v nich.
Veľmi prínosné!

Takto vyzerala naša prvá dvojstrana – každý si ju dotvoril podľa vlastného grafického cítenia a schopností sledovať prednášajúceho a venovať sa tvorbe.

Časopisy sú v dobe internetu prežitok

Je pravda, že predaje tlačených časopisov posledné roky klesajú. Niet sa čomu čudovať, internet zastupuje ich funkcie v mnohých ohľadoch. Dokáže vám ich priniesť pod nos bez toho, aby ste museli zísť niekoľko poschodí do svojej poštovej schránky…
Napriek tomu InDesignu ako profesionálnemu sadzbovému programu neodzvonilo. Jeho funkcie umožňujú vytvoriť časopis a uložiť ho v podobe vhodnej na elektronické zasielanie. Môžete ním vytvoriť populárny e-book, ale tiež firemný vianočný bulletin rovnako ako školský časopis. Jeho možnosti sú obrovské (a to sme ešte našli pár rezerv na zlepšenie :)).

Pri množstve možností jeho nastavení laik povzdychne nad zložitosťou ovládania a profesionál krochká blaženosťou, koľko času mu premyslené funkcie a ich skratky ušetria… Čo človek, to iný pohľad.

V každom prípade sme mali na záver hotový niekoľkostránkový časopis, ktorý mal takmer profesionálnu úroveň vzhľadu.
Po dvoch dňoch kurzu!

A toto je zasa druhá dvojstrana (ne)dotvorená v rámci časových možností.

Ako spraviť profesionálny e-book?

InDesignom.
Jasne, ide to aj inak. Môžete použiť MS Word, PowerPoint, niektorý program z OpenOffice,…
Ak však chcete na výstupe špičkovú kvalitu bez extrémnej námahy, poohliadnete sa po InDesign-e.  Pre perfekcionistov je voľba zrejmá…
Alebo máte iný tip? Napíšte do komentárov dolu.

Mimochodom – v úvode kurzu sme sa pri predstavovaní dozvedeli, že v IT Learningu je možné neakciový kurz bezplatne opakovať. Moja kurzová susedka bola totiž po troch mesiacoch na kurze InDesignu ešte raz. Funkcií programu je tak veľa, že si ich potrebovala oživiť…
Podmienky opakovania sú zverejnené na stránke IT Learningu v menu pod INFORMÁCIE v časti OBCHODNÉ PODMIENKY.

Normálne mám chuť kurz zopakovať.
Tak sa mi pozdával!

Záverečné zhrnutie:

+ kurz vhodný pre začiatočníka
+ každý si z neho odniesol nové poznatky – teóriu alebo prax, alebo oboje
+ skvelý lektor!
+ nemám rád klimatizáciu, tentoraz bola nastavená úplne super
– večerný kurz je oproti dennému o 2 hodiny kratší, obsahovo sú rovnaké
– menej času na vlastné experimentovanie ako na dennom kurze

autorom článku je: Ján Tóth
- absolvent FEI STU a FM UK. Po ukončení štúdia pracoval rok vo vydavateľstve ako vedúci IT, následne na vedúcich pozíciách súkromných firiem a tiež ako riaditeľ slovenského zastúpenia nadnárodnej spoločnosti. Autor a spoluautor kníh z oblasti IT, článkov z oblasti zdravia a kozmetiky, prekladateľ, prednášateľ, v súčasnosti pracuje ako lektor a konzultant na voľnej nohe.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
Adobe, grafika a video, InDesign, tvorba e-book, zalamovanie


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave