Erotika a sex v reklame
Reklamu považujeme za erotickú, ak obsahuje jeden alebo viacero z nasledujúcich prvkov – čiastočná alebo úplná nahota, telesný kontakt medzi dospelými, sexi alebo provokatívne oblečené osoby, vyzývavý alebo zmyselný výraz v tvári, sugestívna reč, sexuálne ladená hudba, ale môže to byť aj hra tvarov zobrazovaných objektov evokujúca sexuálne predstavy a pod.
Sexuálne výzvy v reklamách nadobúdajú rôzne miery explicitnosti – od jemných narážok až po vulgárne vyjadrenia. Najčastejšie sa erotika a sex vyskytujú v skrytej forme (v angl. covert communication). Tvorcovia reklamy sa spoliehajú na ľudskú vnímavosť voči predkladaným prvkom. Očakávajú, resp. vedia, že práve skrytý sexuálny význam – podtext – budú adresáti spoľahlivo interpretovať.
Nie je dôležité čo vidíte. Dôležité je čo to je… Chlieb, džús, pivo, auto.
Aká erotika?
Spojenie erotických a sexuálnych motívov s reklamou
Spojenie erotických a sexuálnych motívov s reklamným oznámením v praxi je prirodzené. Z ľudskej podstaty človek hľadá to, čo mu prináša pocity šťastia a uspokojenia a sex patrí nepochybne k najsilnejším emocionálnym apelom v reklame. Usilovanie o pozitívne emócie a vyhýbanie sa nepríjemnému je jedným zo základných rysov ľudskej prirodzenosti.
O túto teóriu sa opiera aj základný zákon reklamy – vytvoriť predstavu, že výrobok, služba prinesú zákazníkovi príjemné zážitky, uspokojenie, dokonca možno i dlhotrvajúci pocit šťastia. Nenápadné posolstvo reklamy je, že šťastie si môžete kúpiť (rovnako ako sexi a atraktívny vzhľad). A čím silnejšie emócie sa spájajú s produktom, tým vyššiu cenu je kupujúci ochotný zaplatiť… napríklad 60-200 eur za 100 ml prvého parfumu pre pánov od značky Tom Ford.
Poďme sa spolu pozrieť na začiatky…