Život našich web stránok s Guglom

článok na blog uverejnený: 23. novembra 2016

Nikto to nečakal. Proste sa to stalo. Google včera* okolo 19:30 prestal fungovať. Žiadne videá, žiadna pošta ani naša firemná anketa postavená na formulároch od Google, ani dokumenty v oblakoch a aby toho nebolo málo, ani naša web stránka. Ale ako!  Neboli sme v tom sami. Vypadol aj najväčší slovenský registrátor domén a poskytovateľ webhostingov Websupport a tisícky alebo skôr desaťtisíce ďalších.

chyba_web

Prečo keď nefunguje Google, nepôjde „polovica“ web stránok?

Sme závislí od služieb Google. Prečo? Pretože (skoro) všetky jeho služby sú zadarmo a bez nich sa podnikateľom veľmi ťažko žije. Všetko začína „mojou firmou“ na Google, kde sa podnikateľ registruje a kde spravuje svoje konto, svoju adresu, fotky a telefónne číslo. Pokračuje to emailom od Google, kde si nás takmer neobmedzenou kapacitou schránok všetkých „kúpili“, dali nám parádne aplikácie do telefónov a videá ukladáme na Youtube (patrí pod Google) taktiež zadarmo. Ok, ale kde je v tomto celom náš web a ako s tým súvisí?

how-to-setup-and-use-google-analytics

Marketing? Bez Googlu to nepôjde

Každá web stránka a každý podnikateľ chce merať návštevnosť svojich webov. Ako? Najlepšie zadarmo a rýchlo. Áno a presne toto Google ponúka. Svoju službu Google Analytics, ktorá je úplne zadarmo a pomocou ktorej nielen meriate štatistiky web stránky, ale aj vytvárate prehľady reklamných kampaní, spravujete remarketingové publiká,…
Čiže Analytics má v sebe každý normálny progresívny web. My, Sygic, Nový čas, Eset, spomínaný Websupport a vlastne asi všetci. A čo sa stane, keď sa niekto pokúsi otvoriť váš web? Začne sa načítavanie stránok a s ním aj pokus o načítanie štatistiky – spolu s vaším webom sa spustí aj Google Analytics. A hádajte, čo sa stane, ak je nedostupný? Presne tak. Vaša web stránka sa načítava buď neskutočne pomaly alebo sa pre istotu nenačíta vôbec.

Priznajme si to, sme závislí od Googlu

Analytics nie je ale, bohužiaľ, jediná služba, ktorú na svojich weboch používame. Učíme to aj na kurzoch webdesignu. Pridajte si do web stránky Google Fonty – bude pekne vyzerať, tag manager na správu JavaScriptov, Google Mapy, meracie kódy na remarketing alebo jQuery knižnicu nevkladanú priamo, ale cez Google CDN servery a iné. Je to šialené, ale v našich web stránkach je množstvo externého obsahu, na ktorý sa spoliehame a potom zrazu bum – „nejde celý internet“.

Celé je to pre nás – a myslím to naozaj úprimne – všetkých ponaučenie, že čím menej sa na Google zajtra spoľahneme, tým lepšie. Aj keď niektoré nástroje z našich životov ani web stránok neodstránime.

O výpadku z pohľadu technikov sa viac dočítate v našom článku Výpadok služieb Google 22.11.2016.

včera* – 22.11.2016, dodatočne doplnené

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
Google, Google Analytics, Google Mapy, Internet marketing a reklama


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave