Prezentácia v MS PowerPointe

článok na blog uverejnený: 7. júla 2017

názov kurzu:
Microsoft PowerPoint II. – pokročilé techniky prezentácie
lektor:
Ing. Marek Jarolímek

Umenie prezentovať

Umenie prezentovať nie je o vyšperkovanej prezentácii v Prezi, Apple Keynote či PowerPointe. Je o našej zručnosti zaujať, priniesť hodnotný obsah a efektívne komunikovať, ako som popisoval myšlienky už absolvovaného kurzu Prezentačné zručnosti v praxi.
V každom prípade je však dobre pripravená séria slajdov v úlohe vizuálnej podpory pomocníkom, ktorým je možné spraviť zážitok z prezentácie ešte lepší!

Mám za sebou desiatky, ba viac ako stovku prezentácií pred rôznymi publikami – zákazníkmi, zamestnancami firmy, zdravotníckymi pracovníkmi, aktivistami tretieho sektora, obchodnými partnermi, mamičkami, študentami,… Používal som pri nich na vizuálnu podporu najmä PowerPoint, ale aj Prezi, Impress alebo jednoduchý Adobe Reader. Stále som mal však pocit, že sa môžem ešte niečo naučiť, prezentovať lepšie… že najčastejšie používaný MS PowerPoint skrýva ešte nejaké funkcie, ktoré sa mi tie roky úspešne ukrývajú.
Máte pri prezentovaní podobný alebo dokonca ten istý pocit? Potom sú kurzy „Microsoft PowerPoint II. – pokročilé techniky prezentácie“ a „Prezentačné zručnosti v praxi“ presne pre vás.

Správne vytváranie prezentácie a triky

Obsahovo nadupaný kurz s úžasne vyrovnaným sympatickým lektorom v komornom prostredí – boli sme 4 účastníci. Vynikajúce! Mali sme dostatok času pýtať sa, čo nás zaujímalo – aj sme sa pýtali. Pri 20 účastníkoch by na každého veru nevyšlo…

Len v skratke priblížim témy, ktoré sme prebrali pred prvou prestávkou – tvorba a úprava predlohy snímok, ukladanie prezentácie ako typ dokumentu šablóna, nastavenie základnej šablóny, vytváranie šablón, vytvorenie vlastného rozloženia snímky, triky pri tvorbe predlohy, nastavenie animácií objektov v rozloženiach, použitie tvarov. Pekná kôpka, však?

Farby a ich používanie

Po prestávke sme pokračovali expresným tempom v opojení krásou farieb. Preberali sme, ako vytvoriť farebne peknú prezentáciu – grafické princípy pri tvorbe. Ako voliť celkové ladenie prezentácie, obsah a kompozíciu snímky, prípadne jej pozadie.

Malou chuťovkou bol úvod do typografie (tvary písma atď.). Nasledoval správny výber písma z ohľadom na grafiku, pokročilá práca s textom, ukončenie riadku, práca s pevnou medzerou a nastavenie medziznakových medzier – všetko veci, s ktorými sa v praxi človek pri robení prezentácie skôr či neskôr stretne.
Jasné, že ak nepoznáte najrýchlejší postup, takmer vždy je možné ho nejako obísť a dostať sa k cieľu inak… v tom je krása PowerPointu (aj Excelu a Wordu). Ibaže ak chcete dodatočne niečo upraviť, použité cheaty od vás chcú ďalší čas…
Práca s farbami zabrala skoro hodinu – rozdelenie farieb, vzťahy medzi nimi, tvorba farebnej palety pre prezentáciu, správny výber farieb s ohľadom na emócie a podľa obsahu prezentácie. Great!

Pokročilé techniky prezentácie

Po obedňajšej prestávke nás čakala tvorba automaticky bežiacej prezentácie a jej nastavovanie, chuťovky ako ozvučenie snímok, ich časovanie snímok, animácie (prechody medzi snímkami), tvorba dynamickej prezentácie
Na záver si pre nás lektor pripravil presúvanie objektov animovaním a spúšťanie animácie pri kliknutí na objekt (otáčanie a pod.), venovali sme sa Pomôckam pri interakcií v prezentačnom móde.

Poučné bolo i nastavovanie režimu klonovania a rozšírenej plochy. To bolo veľmi praktické, naozaj profesionálne, pre profíkov.
A to som nespomenul ešte nuansy pri vkladaní tabuliek Excelu rôznymi spôsobmi… Vedeli ste, že ich možno normálne využívať a upravovať ako v Exceli, ak ich vložíte cez zástupný modul?
A mnoho ďalšieho… bolo by na dlhé čítanie.

Lektor bol perfektný, na všetko (okrem jednej otázky) vedel pohotovo okamžite reagovať. Aj na tú jednu našiel po pár minútach hľadania a testovania odpoveď 🙂
Veeeľmi prínosné školenie… a to píšem zodpovedne ako človek, ktorý má za sebou už viac ako stovku vlastnoručne pripravených prezentácii v MS PowerPointe. Ak chcete byť v PowerPointe naozaj doma, neváhajte. Za tú cenu si odnesiete veľa nových poznatkov, aj ak ste starý harcovník…

Záverečné zhrnutie:


+ kurz vhodný pre mierne pokročilých a pokročilých
+ veľa odporúčaní pre prax
+ perfektný podklad ako súčasť kurzu
– kurz nie ideálny pre začiatočníka

autorom článku je: Ján Tóth
- absolvent FEI STU a FM UK. Po ukončení štúdia pracoval rok vo vydavateľstve ako vedúci IT, následne na vedúcich pozíciách súkromných firiem a tiež ako riaditeľ slovenského zastúpenia nadnárodnej spoločnosti. Autor a spoluautor kníh z oblasti IT, článkov z oblasti zdravia a kozmetiky, prekladateľ, prednášateľ, v súčasnosti pracuje ako lektor a konzultant na voľnej nohe.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
Kancelária a MS Office, MS Office, PowerPoint, prezentácie


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave