Photoshop – najlepší program na grafiku na svete?

článok na blog uverejnený: 30. mája 2019

názov kurzu:
Adobe Photoshop I. pre začiatočníkov

lektor:
Ing. Marianna Lutková

Pokukujete po novom zamestnaní v oblasti marketingu či grafiky… Všade od vás očakávajú minimálne základy Photoshopu. Nezáleží na tom, či chcete upravovať fotografie, tvoriť logá, vizuály, plagáty, bannery alebo moderný web dizajn, balíku softvérov z rodiny Adobe, kam patrí i Photoshop, sa s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhnete. Ako sa zariadiť rýchlo a pohodlne? Buď vás to naučí skúsený kamarát či kamoška alebo začnete hľadať na internete. Alebo investujete do seba a nájdete si vhodný kurz. Skúsila som to posledné…

Nesúď knihu podľa obalu. Alebo áno?

Ak vlastníte internetový obchod, blog alebo vás zaujíma online marketing, nepochybne viete, že pútavý dizajn predáva. A dizajn, to je tvar, farba, materiál, grafika,…
Keď sa povie úprava fotografií, zíde vám na um pravdepodobne Photoshop. Tento pojem poznajú aj tí, ktorí o grafike nevedia vôbec nič. Vidia fotku svojho suseda pri pláži a povedia si: „Ha! To je určite Photoshop.“ A čo nám tento program ponúka? Na kurze som sa dozvedela, tu je prehľad:

  • takmer neobmedzené možnosti farebnej a tonálnej úpravy fotografii,
  • retušovacie nástroje,
  • vrstvy, maskovanie, výbery a iné bezkonkurenčné nástroje,
  • filtre,
  • kreslenie
  • a ešte pár vychytáviek pre maniakov 🙂

Photoshop očami samouka

Ak by ste sa pokúšali naučiť Photoshop tak ako ja – cestou samouka, zistili by ste, že ide o veľmi komplexný softvér. Už pri spustení programu absolútne netušíte, čo si máte nastaviť na začiatočnú prácu s dokumentom a ani k čomu slúžia ktoré nástroje. Niektoré z nich sa dokonca skrývajú pod inými, obsahujú ešte ďalšie nastavenia a parametre, ktoré si musí používateľ naštudovať. Pri skúmaní Photoshopu strávite desiatky hodín za počítačom metódou pokus-omyl. Ak nemáte niekoho, kto vás zorientuje.
Rozhodla som sa preto navštíviť školenie, kde mi Photoshop mali vysvetliť pekne od základov. Viete ako to dopadlo?
Na kurze sme si vytvorili bannery, vyretušovali fotografie či inak upravovali obrázky – už v priebehu niekoľkých hodín! Príma.

Mala som obavu, čo si so sebou priniesť. Nemusíte si nosiť vôbec nič. Hneď ako dôjdete, budú na vás čakať učebné materiály, poznámkový blok a pero.

photoshop materialy

Prvý deň - raster, vektor, vrstvy, výber,...

Zapísala som sa na dvojdňový víkendový kurz, ktorý trval od 9:00 – 14:00. Áno, aj v nedeľu 🙂
V sobotu ráno nás privítala milá lektorka, každý z nás sa predstavil a všetci sme si na jej návrh potykali. No, grafici… Nabití pozitívnou energiou sme nastražili uši a odštartovali proces vzdelávania sa.

V úvode nám lektorka Mery predstavila „svätú trojicu“ rodiny Adobe. Vysvetlila výhody a využitie softvérov Photoshop, Illustrator a In Design.
Mimochodom, ak to ešte neviete, naučíte sa, kedy využívať vektorové formáty, kedy rastrové. Aký je medzi nimi rozdiel? Treba vidieť. Zistíte na kurze..

Keď nám boli úvodné rozdiely naozaj jasné, začali sme pekne od základov. Vytvorením nového dokumentu a predstavením rozhrania. Zoznamovaním sa s Photoshopom. Popisom prostredia, pracovnej plochy, nástrojov, tabiel, okien, menu,…

Učili sme sa pracovať s vrstvami – zamykať ich, zgrupovať, vypínať,… Vyskúšali sme si  prácu s tvarmi, farbami, štetcami a inými užitočnými nástrojmi. Lektorka prezradila aj klávesové skratky, ktoré nám ušetrili kopu času pri duplikovaní vrstiev (CTRL + J), transformáciách (CTRL + T) a to nebolo ani zďaleka všetko. Vedeli ste, že stlačením CTRL + SHIFT + I vytvoríte inverzný výber?
Za 5 hodín sme dostali do hláv kopu nových informácií a pritom sme sa stihli aj zabaviť. Už po prvom dni sme si vedeli nakresliť vlastný banner podľa požadovaných rozmerov či orezať, vyrovnať, prefarbiť alebo inak upraviť fotografie. Radosť sa učiť!

Tvorba banneru vo Photoshope

Druhý deň - úrovne, vrstvy, krivky, cesty a ďalšie

V nedeľu sme nadväzovali na vedomosti, ktoré sme načerpali predchádzajúci deň. Aj vy sa naučíte ako odstrániť z fotografií pozadie a vytvárať fotomontáže. Nástroje ako kúzelná palička, laso, rýchly výber alebo pero budú pre vás hračkou. Veľmi užitočné sa pre mňa stali taktiež krivky, pomocou ktorých možno dodať aj fádnym a nekvalitným šedým fotografiám život. Veľmi sa mi to zapáčilo, cítila som sa ako Harry Potter 🙂

Na záver kurzu sme dostali za úlohu samostatne vypracovať zopár zadaní, ktorými sme si overili svoje vedomosti. Mali sme vytvoriť banner podľa predlohy, navrátiť zašednutej fotografii farby či narúžovať pery slečne na obrázku.
Pri tom sme si zopakovali a utvrdili poznatky o farebných modeloch, o práci s tvarmi, typmi písma, klonovacím razítkom, gumou, nástrojmi pre výber a osvojili sme si exportovanie. Teda všetko, čo potrebuje začiatočník pre orientáciu v členitom prostredí Photoshopu, ktorý sa mi zrazu zdal oveľa zrozumiteľnejší a prehľadný.

Po úspešnom zdolaní posledných cvičení sme si okrem certifikátov odniesli na USB kľúčoch aj kopu cvičení. A lektorka nám poradila užitočné tipy pre zháňanie pekných obrázkov, ktoré môžeme použiť v našich projektoch zdarma.
Byť grafikom, to je parádny pocit.

BTW – viete, kto je grafik? Ovláda aspoň jeden grafický program poriadne…

Záverečné zhrnutie

+ kurz je ideálny pre začiatočníka+ kurz je vhodný pre študenta, začínajúceho grafika web dizajnéra alebo iného kreatívca
+ veľmi milá a ochotná lektorka
+ tempo je nastavené tak, aby sme prebrané témy stíhali a keď náhodou niekto váhal, individuálne s lektorkou vzápätí dotiahol
+ množstvo praktických príkladov

autorom článku je: Lívia Kelebercová
Študuje aplikovanú informatiku, baví ju pracovať a vzdelávať sa v rôznych oblastiach IT i online marketingu. Vo voľnom čase sa s Vami rada podelí o svoje skúsenosti, vedomosti, zážitky a dojmy z prostredia IT Learningu vo forme článkov.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
design, grafika a video, Photoshop, úprava fotografií, vektory


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave