Najpopulárnejšie programovacie jazyky

článok na blog uverejnený: 22. decembra 2018

Chceli by ste sa uberať smerom IT a neviete ako začať? Programovacích jazykov je nespočetne veľa a vy neviete, ktorý si vybrať…
Ste firma a rozmýšľate nad správnym výberom platformy?
Tento článok vám prezradí, čo je TIOBE index a ako vám pomôže s výberom.

Čo je TIOBE index?

Celým názvom Index TIOBE Programming Community zostavuje tabuľku najlepšie hodnotených programovacích jazykov. Hodnotenia sa zúčastňujú kvalifikovaní inžinieri na celom svete. Index je zostavovaný pravidelne každý mesiac.

Ak by ste sa rozhodli index využiť, nezaručí vám, že číslo 1 v tabuľke je najlepší programovací jazyk práve pre vás. Avšak viete si overiť, či sú vaše vedomosti o programovacích jazykoch stále aktuálne. Začiatočníci sa na základe tohto indexu môžu rozhodnúť, ktorý si spomedzi mnohých programovacích jazykov vybrať.
Pre firmy je užitočný najmä v tom, že vedia vyhodnotiť, ktorú platformu a s akým programovacím jazykom zaviesť do projektu.
Vyhľadávače ako Google, Yahoo!, Bing či Baidu využívajú taktiež Index TIOBE Programming Community. Okrem toho existuje 25 vyhľadávacích nástrojov, ktoré sa používajú na výpočet indexu TIOBE…

Najpopulárnejšie programovacie jazyky

Poďme sa pozrieť ako sa darí TOP 10 programovacím jazykom na svete. Na prvom mieste sa umiestnila Java, za ňou nasleduje C a C++. Aktuálne je veľmi populárny aj programovací jazyk Python. V TOP 5 sa umiestnil Visual Basic .NET. Do druhej ,,päťky“ sa dostali programovacie jazyky C#, PHP, JavaScript, SQL a Swift. Prvých 9 miest je väčšinou stálych, sem-tam si vymenia poradie, no o 10. miesto v posledných mesiacov súperia jazyky GO, Swift alebo programovací jazyk R.

Java je top!

A čo si myslím o TOP programovacích jazykoch ja?
O Jave ste už na našom blogu mohli čítať viackrát.
Ideálna je pre vývoj webových aplikácií, desktop aplikácií a aplikácií zabudovaných v rôznych hardvéroch. Tento programovací jazyk je navrhnutý pre bezpečné dodávanie aplikácií, ktoré spotrebúvajú minimum systémových prostriedkov, bežia na akejkoľvek softvérovej a hardvérovej platforme a sú dynamicky rozšíriteľné. Je to snáď najpoužívanejší jazyk, určite dobrá voľba pre začínajúcich programátorov. Mňa uchvátil.
Ak vás Java tiež zaujala, pozrite si ako prebieha kurz Java I.

Obľúbený Python

Ďalší programovací jazyk na všeobecné programovanie, o ktorom by som sa rada zmienila, je Python. Je v poslednej dobe veľmi populárny, a nielen u programátorov. Ľudia ovládajúci tento jazyk sú vyhľadávaní softvérovými spoločnosťami čoraz častejšie. Python umožňuje pracovať rýchlo a tiež efektívne integrovať systémy.
Pre úplnosť ešte uvediem, že open source softvér, kde sa najčastejšie implementuje tento jazyk, je CPython.

JavaScript pre webstránky

Moju obľúbenú trojku uzatvára JavaScript. Málokto vie, že počas vývoja bol JavaScript nazývaný ako Moca či LiveScript. Až po uvedení na trh sa zmenil názov a keďže Java bola už vtedy veľmi populárna, rozhodli sa mu dať názov JavaScript. Ak by ste hľadali spojitosť medzi programovacím jazykom Java a JavaScript, asi vás sklamem. Ich najväčšia podobnosť je v syntaxi, nakoľko majú rovnakého predka – jazyk C.

Skriptovací programovací jazyk JavaScript sa používa hlavne na tvorbu webstránok. Pri tvorbe stránok tvorí kód HTML základ – akúsi kostru a aby stránka neostala statická ako na začiatku milénia, je žiadúce ju doplniť o kódy JavaScript-u. Tým dostane dynamiku – otvárajú a zatvárajú sa okná, hýbu tlačidlá, zväčšujú a zmenšujú sa obrázky,…

Toto bolo mojich TOP 3 najobľúbenejších programovacích jazykov.
Aké sú tie vaše?

Aby som nezabudla. Blíži sa koniec roka, je čas ohliadnuť sa, hodnotiť a plánovať budúcnosť…
Mala som možnosť tento rok vybrať si z ponuky kurzov od IT Learning kurzy programovacích jazykov. Super!
Na základe vlastnej skúsenosti vám môžem kurzy naozaj úprimne odporúčať. A po rozhovoroch s inými účastníkmi len potvrdiť, že v profesijnom živote smerovanom k programovaniu to naozaj pomôže.

autorom článku je: Kristína Lörinczová
Absolventka Ekonomickej univerzity v Bratislave, nadšenkyňa vzdelávania so záľubou o oblasť IT, ekonómiu a podnikanie. Testuje SW a po práci kurzy IT Learningu. Rada sa s vami podelí o svoje pocity a dojmy prostredníctvom blogov.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
IT kurzy, programovacie jazyky, programovanie


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave