Bezplatné fotobanky a kde získať profi fotky zadarmo

článok na blog uverejnený: 25. marca 2018

Skoro na každom kurze dostávame otázky, kde je možné stiahnuť fotky a grafiku zadarmo. Ľuďom sa nechce platiť za fotky z profesionálnych fotobánk a zároveň si uvedomujú riziká „len tak sťahovaných“ obrázkov nájdených pomocou Gúglu.
Poďme sa spoločne pozrieť na miesta, kde je možné bez problémov stiahnuť fotku alebo vektorový obrázok, ikony na web stránky alebo dokonca v kvalite vhodnej do tlače a pár vecí, ktoré s nimi súvisia.

Zadarmo neznamená vždy aj kvalitne

Ešte pred zoznamom, ktorý netrpezlivo očakávate, by som rád z pohľadu skúseného marketéra spomenul a naznačil negatíva či riziká, na ktoré väčšina nadšencov free-fotobanky nemyslí.
Zadarmo totiž súvisí v prípade fotiek s kvalitou a na to treba myslieť. Najlepšie vopred. Chcem tým naznačiť úskalia fotobánk zadarmo… aby ste poznali viacero súvislostí, ak sa pre tento spôsob výberu fotiek predsa len rozhodnete. Zároveň však netvrdím, že máte všetky fotky kupovať alebo fotiť. Isté je, že vlastnej fotografii sa aj tak nič nevyrovná. Používať takéto fotky či obrázky do článkov ako ilustrácie je úplne v poriadku. Ku vašim produktom alebo službám sa pokúste vytvoriť alebo nájsť originál či zakúpiť výstižnú fotografiu, ktorá je naozaj profesionálna. Prečo?

  1. bezplatné fotobanky môžu obsahovať aj vyradené fotografie, ktoré boli kúpené „miliónkrát“ a preto sú už bezplatné – niečo ako žuvačka, ktorú nájdete na zemi – je síce zadarmo, ale niekto pred vami ju už žuval… prípadne sú to menej atraktívne fotky, ktoré vznikli popri tvorbe tej, za ktorú sa platí
  2. fotografie, ktoré si zadarmo vyberiete, už váš návštevník mohol vidieť inde – prístup ku fotobankám majú všetci, môže sa stať, že ku svojej službe použijete ten istý obrázok ako videl návštevník vašej stránky na inom webe na úplne odlišnú službu (pôsobí to dôveryhodne?)
  3. fotografie zadarmo má vyhľadávač Google už po krk, pretože takýto obrázok už našiel dávno pred vami pri článku niekoho iného. Preto nečakajte, že vám obrázok pomôže k lepšej pozícii vo vyhľadávači, skôr naopak. Google indexuje iba originálne obrázky či fotografie. Fotku, ktorú pozná, zbytočne IBA premenujete alebo orežete… vie, že to nie je vaša fotka a nie ste jej autor, vôbec ju k vášmu obsahu neuloží

A tu je zoznam fotobánk – od najlepších po „najhoršie“

Pixabay je asi najlepšia bezplatná fotobanka, ktorú poznám. Jej výhoda je, že do nej vkladajú fotografie aj bežní ľudia bez nároku na financie za stiahnutie. Občas i profíci.

A tak obsahuje skvelé fotky a obrázky. Ku každej je uvedený počet stiahnutí, čo môže byť pre vás informácia o tom, koľkokrát už bola predtým, než ste ju objavili, „niekde použitá“. Ďalšou výhodou fotobanky je, že sa v nej dá vyhľadávať aj v slovenčine, čo pri mnohých ďalších bezplatných fotobankách nie je možné.

Adresa: www.pixabay.com

Freepik je najlepšia fotobanka na vektorové obrázky, ilustrácie a ikony.  Je to najlepšia vektorová fotobanka, akú poznám. Vektorové obrázky do nej vkladajú taktiež bežní ľudia. Aj ja som do nej zopárkrát prispel…

Ilustrácie a logá stiahnete vo formáte AI alebo EPS, ale aj na priame použite v JPG. V stiahutom obrázku je zväčša logo freepiku, avšak po otvorení v editore (Adobe Illustrator) sa dá na jeden klik zmazať a potom výsledok uložiť. Pozor, zobrazované výsledky sú premiešané s platenými obrázkami! Preto si treba všímať, či idete stiahnuť obrázok bezplatný alebo platený.

Táto fotobanka obsahuje aj fotografie – neodporúčam ich použiť. Sú vyradené z profi fotobanky, pretože už boli stiahuté miliónkrát… je to na vašom uvážení. V každom prípade – obsahuje ich 🙂

Adresa: https://www.freepik.com/

Pexels je jedna z „plších“ fotobánk a super sa v nej hľadá pomocou kľúčových slov alebo podľa kategórií.

Ponúka aj možnosť výberu z podobných obrázkov, resp. fotiek – to iné bezplatné fotobanky nedokážu. Takisto vyhľadávanie podľa farieb alebo obľúbenosti z nej robí na free-trhu výnimočnú fotobanku. Ak nikde nič nenájdete – tu nájdete ľudí, zvieratá, mestá či miesta alebo jedlá,… takisto techno alebo abstraktné fotky.
Môžete hľadať aj podľa fotiek autorov. Ako perličku uvádzam, že v čase dokončovania tohoto článku (na Veľký piatok) mal napríklad fotograf Bruce Mars (nie, ani ja ho nepoznám 🙂 ) 108 miliónov videní svojich fotiek… a to sú tam aj iní(!). Fakt skvelá fotobanka plná fotiek. Vyberie a nájde si skoro každý.

Adresa: https://www.pexels.com/

Iconfinder je vhodný na ikony a drobnú grafiku. Nie je to fotobanka v pravom slova zmysle, ale obsahuje fakt super sady ikoniek a grafík, aj vo vektoroch.

Pred hľadaním treba prepnúť vľavo na paneli tlačidlo „free“. Po nájdení ikonky alebo grafiky si kliknite na názov sady, z ktorej pochádza a ukážu sa podobné do kolekcie, akú možno hľadáte a získate tak aj inšpiráciu.

Adresa: https://www.iconfinder.com/

Táto „neprebrodená“ fotobanka je výnimočná počtom fotografií. Je ich naozaj veľa. Kvalita je dobrá a čo je lepšie – ponúka aj možnosť kolekcií, čo sú vlastne príbuzné vizuálne podobné fotky. Kolekcie sú vhodné ako podklad pre výrobu materiálov do tlače, kde je podstatné dodržať určitý štýl.

Vyhľadávač funguje skvele. Určite stojí za vyskúšanie a návštevu.

Adresa: https://unsplash.com/

Zvieratá, príroda a ľudia. Na toto je Albumarium stvorené. Bezplatné fotky v tejto fotobanke sú super. Nie je ich veľa, ale sú profesionálne a na použitie ako ilustrácie alebo do pozadí sú ako stvorené. Okrem iného v „albumáriu“ nájdete fotky detí. A špeciálna sekcia Afrika vás emočne dostane.

Táto neobyčajná fotobanka s neobyčajnými fotkami nie je vhodná na hľadanie, ale skôr na prechádzanie – skúste podľa kategórií.

Adresa: http://albumarium.com/

Freearangestock je pomerne bohatá bezplatná fotobanka plná fotiek i ilustrácií. Zaujímavosťou je minimálna veľkosť fotiek 2400 x 1600 pixelov, čo vyhovuje aj požiadavkám na tlač.

Otravujúce vyskakovacie okná i reklama inej (platenej) fotobanky na vás striehnu všade na tomto webe, avšak aj napriek tomu stojí za návštevu – dá sa tu nájsť veľa pekných aj kvalitných fotiek.

Adresa: https://freerangestock.com/

Emocionálne asi najlepšia fotobanka akú poznám. Fotografie nie sú obyčajné, chodievam tam po inšpiráciu.
Fotiek je málo a zle sa hľadajú. Bezplatné fotografie sú vhodné skôr ako ilustračné obrázky do pozadia, ktoré sú dobré, ale nič neakcentujú, nevypovedajú. Možno práve preto tu nájdete to, čo hľadáte.

Tip: hipsterské fotky v sekcii Urban sú super 🙂

Adresa: https://gratisography.com/

Ďalšie bezplatné fotobanky

Za tieto fotobanky nedám ruku do ohňa, ale berte ich ako nemenej kvalitné. Obsahujú aj kvalitné fotografie, no zároveň je obsah fotiek a grafík málo početný na to, aby sa v nich dalo pohodlne hľadať. Vhodné sú skôr na inšpiráciu alebo na ilustračné obrázky, odpútavaciu ilustráciu pozornosti od obsahu a pod.

Nasledujúci zoznam nie je zoradený podľa kvality alebo môjho subjektívneho názoru na obsah.

Keď stiahnuté fotky nestačia

Treba si uvedomiť, že je ideálne (a často aj nevyhnutné) stiahnuté fotky upraviť. A je úplne jedno, či sú z bezplatnej fotobanky alebo zakúpené. Upraviť rozmer, rozlíšenie, kontrast, dotiahnuť farebnosť, spraviť výrez,…

Asi najlepšia voľba je v takom prípade program Photoshop, v ktorom môžete fotografiu zmenšiť, zväčšiť, farebne upraviť, retušovať, ale aj pridať do nej text alebo robiť koláže.
Ovládať Adobe Photoshop aspoň na základnej úrovni je základom úspechu, pretože použiť fotografiu „jedna k jednej“ tak ako ste ju stiahli, je možné a vhodné naozaj málokedy. Hej, existujú aj iné voľby programov, no Photoshop je naozaj topka.
Odporúčam preto aspoň na 2 dni kurz Photoshop pre začiatočníkov, aby ste si stiahnuté fotky mohli upraviť „na mieru“, aby boli lepšie a hlavne naozaj presne také, aké potrebujete.

Vďaka za čítanie, ak ste sa dostali až sem.
Viac o bezplatných fotkách vám porozprávame na niektorom z našich marketingových alebo obrázkových DTP kurzov. Príďte sa naučiť viac a odídete nadšení možnosťami, ktoré sa vám otvoria.

autorom článku je: Peťo Hecht
Peťo je lektorom od vzniku spoločnosti, jeho hlavným zameraním je programovanie web stránok, grafika a internetový marketing. Aktívne učí a prednáša 100 hodín mesačne, stretnete ho na kurzoch online marketingu. Má na svedomí vzhľad našich web stránok, je zároveň marketingovým riaditeľom a vedie marketingové oddelenie. Jeho prácou je takmer každé slovo na našom webe, každý obrázok a farba. Okrem iného navrhuje, programuje, kreslí a konzultuje ohľadom online marketingu aj pre iné spoločnosti. Nebojí sa na kurzoch podeliť o praktické skúsenosti a svoje know-how. Prednáša vybrané marketingové témy na Fakulte manažmentu Univerzity Komenského.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
bezplatné fotobanky, fotky, fotky zadarmo, fotografie, grafika a video, marketing


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave