Ako ste na tom s funkciami v Exceli?

článok na blog uverejnený: 14. decembra 2018

Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden IT Learning. Taká školička pre dospelákov, čo sa chceli zlepšiť v práci na počítači. A učili sa tam či pršalo, či nie =IF(prší;TRUE=“výuka áno“;FALSE=“výuka áno“). Či svietilo slnko, alebo dul vonku severák. Ale neučili sa len excel. Niektorí sa učili excel a word =AND(A2=“word“;B2=“excel“), niektorí AutoCad, PowerPoint, iní zase Canvu alebo Photoshop. Bola to krajina zázrakov…

rozpravka-excel-funkcie

V krajine funkcií je život oveľa ľahší

Krajina zázrakov je obrovská, sú tu rieky, pohoria, rozľahlé lúky a lesy. A jedna časť sa volá Excel. Čarovná lúka, na ktorej nájdete všetky ingrediencie, ktoré potrebujete pre zefektívnenie svojej práce s tabuľkami, prehľadmi, výpočtami. Nech sa páči, nahliadnite…

Kurz: Excel III. pre pokročilých

Lektor: Mgr. art., Mgr. Ladislav Šipeky, PhD.

 

Na úvod kurzu sa lektor predstavil a požiadal aj nás, študentov, aby sme mu povedali, ako na tom so znalosťami Excelu sme a čo by sme od kurzu očakávali. Viacerí povedali, že sa naň prihlásili kvôli práci s funkciami.

A viem, že ich kurz nesklamal. Počas 2-dňového školenia Excel III. sme si prešli množstvo funkcií. Spočiatku to bolo náročné, lebo lektor začal výklad vetou: „Vzorec nie je funkcia. Funkcia je časť vzorca.“ Takže ak aj som si dovtedy myslela, že s funkciami pracovať viem, po tomto upozornení som zneistela. Nuž, veď od môjho štúdia matematiky na gymnáziu uplynuli už nejaké tie desaťročia… Ale napokon sme zistili, že to nie je nič ťažké. A aké funkcie sme prešli?

excel-tabulka

Často používané funkcie Excel za 1 deň

Nuž, chcem vás „namlsať“, ako sa vraví, aby ste si prišli užiť tento kurz, takže uvediem krátky prehľad. Pretože tento článok sa na nič nehrá, je to čistá upútavka na kurz Excel III. Okrem pripomenutia základných funkcií SUM, AVERAGE, COUNT, MAX a MIN sa totiž venuje ich pokročilým verziám a kombináciám s ďalšími užitočnými.

 • SUM, SUMIF, SUMIFS
 • AVERAGE, AVERAGEIF, AVERAGEIFS
 • COUNT, COUNTA, COUNTBLANK, COUNTIF, COUNTIFS
 • ROUND, ROUNDUP, ROUNDDOWN, TRUNC, INT, MROUND
 • CEILING, FLOOR
 • IF
 • AND
 • OR
 • ISEVEN, ISODD, ISTEXT, ISNUMBER, ISBLANK
 • DAY, MONTH, YEAR, WEEKDAY, WEEKNUM, WORKDAY, NETWORKDAYS
 • VLOOKUP (aj v kombinácii s IFERROR)
excel-funkcie

Standing ovation pre všetkých účastníkov

Samozrejme, nestrávili sme 2 dni funkciami. Prešli sme kvalitne kontingenčné tabuľky, kontingenčné grafy a na záver kurzu sme sa naučili heslovať súbor, hárok, tabuľku alebo jej časti. Bolo to pre mňa mimoriadne zaujímavé a ďakujem  lektorovi za skvelý kurz.
Všetci študenti sme odchádzali nadšení, pretože sme sa nielen veľa nového dozvedeli, ale si to veľa, veľa precvičovali a tak hneď od zajtra môžeme nové zázračné recepty uplatniť vo svojej práci.

 

Ak som vás namotivovala a máte chuť sa tiež čo-to naučiť v Exceli, fakt neváhajte. Myslím, že Excel dokáže väčšine pracujúcich (za počítačom) ušetriť mnooožstvo času a námahy. A prečo by ste si neužili dlhšie prestávku na kávu, či obed, keď budete mať prácu rýchlo hotovú?

 

Takže sa uvidíme na kurze. Teším sa na vás!

 

Vaša Martina

Záverečné zhrnutie:

+ kurz pre všetkých, ktorí často pracujú s tabuľkami, grafmi, potrebujú z nich dostať výstupy, prehľady, výsledky

+ kurz poskytol množstvo priestoru na nácvik práce s excelom

autorom článku je: Martina Gaislová
Úspešná manažérka, ktorá po 25 rokoch zanechala vrcholovú pozíciu v nadnárodnej firme. A konečne má čas na seba. Pretože miluje výzvy, rozhodla sa ďalej vzdelávať, naučiť sa nové veci, popasovať sa s tým, čo jej nie je až také blízke. Rada sa prostredníctvom blogu podelí o nové poznatky z kurzov aj s inými.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
čarovná krajina excelu, excel funkcie, Kancelária a MS Office, kurz excel


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave