Tienený (STP) vs netienený (UTP) kábel
Tienený kábel obsahuje oproti netienenému jednu alebo i viac dodatočných interných izolačných vrstiev ako ochranu proti vonkajšiemu elektromagnetickému šumu, ktorý môže spôsobiť zníženie rýchlosti prenosu. Pri tienených kábloch treba vedieť, že existuje niekoľko rôznych variantov, ktoré sa líšia mierou tienenia.
To, či do vašich priestorov potrebujete tienené vodiče, závisí od množstva a intenzity zdrojov elektromagnetického žiarenia vo vašom okolí. Ak napr. idete robiť kabeláž do veterinárnej ambulancie, kde je röntgen, bude nepochybne dobrý nápad zvoliť slušne tienenú kabeláž.
Pozor – ak robíte tienený kábel, je dôležité, aby boli použité koncovky s metalickým ukončením pre tienenie. Kvôli uzemneniu – viď obrázok.
Zapojenia koncovky RJ45 v sieti ethernet
Posledná vec, ktorú potrebujeme poznať, než sa pustíme do samotného krimpovania, je poradie, v akom zapojíme jednotlivé vodiče TP kábla do koncovky RJ45. Aby to fungovalo, musíme vodiče TP kábla vkladať do koncovky v konkrétnom poradí. A aby sme toto poradie nepoplietli, existuje dohodnutý smer, v ktorom sa káble číslujú – viď obrázok.
Pri zapájaní siete Ethernet poznáme dva štandardy zapojenia T568A a T568B viď obrázok. Ako je možné vidieť, rozdiel spočíva v opačnom zapojení zeleného a pomarančového páru.
Podľa toho, ktoré zapojenie použijeme, rozlišujeme takzvaný priamy a krížený kábel. Priame zapojenie (straight through cable) vznikne, ak použijeme na oboch koncoch rovnaké zapojenie, čiže oba T568A alebo T568B. Je pritom úplne jedno ktoré, ale oba konce musia byť rovnaké. Na vytvorenie krížového zapojenia (crossover cable) musíme jeden koniec zapojiť ako T568A a opačný koniec ako T568B. Krížové zapojenie sa tak volá preto, lebo si zelený a pomarančový pár vymenia pozície do kríža.