Vystúpte z komfortnej zóny, vytvorte si životopis v PowerPointe

Ako na kreslenie viacerých bannerov vo Photoshope

kategória: Blog pridané: 23. novembra 2016

Každý, kto pracuje v online marketingu spravidla vie, že Google Adwords je reklamný systém, ktorý môže ovládať ako profesionál z pohľadu tvorby reklamy, poznania používateľského prostredia alebo čítania štatistík. A to je tak asi všetko. Poďme si však nájsť odpoveď na otázku, čo je vlastne v pozadí toho, čo predstavuje základ.

Základom je reklama. Grafická reklama.

Ako taká reklama vlastne vzniká? Nepôjdeme od začiatku, lebo by sme si museli rozpísať všetko, čo prednášame v rámci online marketingu na kurzoch Content marketingu a Copywritingu – od nápadu cez návrh kampane, koncept vstupnej stránky až po motiváciu a stimuláciu…
Poďme sa pozrieť iba na tvorbu reklamného banneru – obrázka, ktorá nás môže stáť stovky eur, pretože nevieme pracovať vo vhodnom grafickom programe. Áno, bavíme sa o Photoshope, ktorý stojí v pozadí tvorby väčšiny grafickej reklamy.
V ňom sa navrhujú bannery – malé, stredné, veľké, pozdĺžne či zvislé. Podľa priestoru, ktorý ponúka AdWords na ich umiestnenie. Takže ak chcete banner používať v prostredí AdWords, Facebook či ďalších online médiách, nestačí mať k dispozícii jeden, ani dva…

Kresliace plátna

Adobe Photoshop prišiel prednedávnom s fantastickou novinkou a tou sú kresliace plátna. Vo verzii 2017, v ktorej – mimochodom – školíme na našich kurzoch, tento nástroj dotiahol do dokonalosti.
Pri tvorbe nového dokumentu si totiž môžete otvoriť dokument a v ňom zvoliť možnosť, že chcete pracovať s plátnami – Artboards.

artboardy-photoshop

Potom je to už jednoduché, aj keď trošku iné, ako ste možno boli donedávna zvyknutý. Pracovali ste s jedným dokumentom, v jednom dokumente mali jedno plátno. A teraz to prišlo. Bomba pre webdesignérov a marketérov, ktorí si môžu vytvoriť viacero rozmerov a viacero bannerov naraz. Prečo bomba?
Pretože kým sme tento nástroj nemali, princíp tvorby bannerov bol asi taký, že sme nakreslili jeden – prvý. Ak bol fajn, tak sme ho uložili/exportovali. Následne sme zmenili veľkosť plátna na inú, objekty na obrazovke poprehadzovali a upravili podľa potreby. Následne sme znova banner uložili …a toto sa opakovalo aj 18 krát 🙂 Upratať, uložiť a zmeniť veľkosť plátna.

Ako sa pracuje s plátnami?

Teraz, keď máme k dispozícii režim „plátna“, môžeme na jednej obrazovke vytvoriť viacero požadovaných rozmerov a tie tlačidlom „exportovať pre web“ uložiť všetky naraz do viacerých samostatných súborov. Šetrí to nielen čas, ale aj nervy, pretože keď pri 10-tej verzii zistíte, že máte zlé logo alebo text, vymeníte ho po novom iba raz a nemusíte páchať samovraždu od žiaľu, že začínate od samého začiatku. Príklad viacerých rozmerov v praxi vidíte dolu na obrázku.

Kurzy Photoshopu už dlhé roky neučím, som na výučbu grafiku iba ako záloha, ale o to aktívnejšia, pretože ako marketér ho používam a kreslím v ňom denne. Na iných kurzoch, ktoré učím, vám takúto šablónu a princíp rád ukážem. Vždy sa teším na kurz PPC III. – bannerová reklama, kde ho aj prakticky predvediem.

bannery-kurzy

A záverom, čo je to ten Photoshop?

Adobe Photoshop môže u niektorých vzbudzovať dojem, že je to program na úpravu fotiek a grafiky. Áno je. Na to je určený. Je však tak multifunkčný, že sme si my – marketéri a grafici – z neho spravili nástroj aj na výrobu návrhov. Adobe to síce nerešpektuje a prináša na tieto účely iné nástroje a programy, ale… Viete aké je to, keď pracujete s Photoshopom 15 rokov a zrazu niekto príde a povie – haló, prestaňte ho používať na webdesign, máme tu nástroj XY! Haló, prestaňte kresliť vo Photoshope bannery, pripravili sme vám nástroj ZY! A už vôbec v tom nenavrhujte design mobilnej aplikácie, na to nie je určený… 🙂

Nie. Neprestaneme. 🙂
Nedá sa to. Zoberte dôchodcovi milovanú Felíciu či Fabiu alebo ho skúste presvedčiť o inej značke ako je Škoda 🙂
Nepodarí sa to tak isto, ako sa Adobe nepodarí dostať do povedomia a spopulárniť iný nástroj tak ako Photoshop, ktorého využitie učíme na špecializovaných kurzoch. Zvlášť, ak nám pridáva funkcie akou je kresliace plátno. Vďaka zaň!