Texty plné mäkčeňov a dĺžňov? 8 fontov, ktoré si zamilujete!

článok na blog uverejnený: 14. februára 2019

Premyslené grafické prevedenie textov? Áno, je to dôležitý prvok pri upútaní čitateľa. Predsa nebudeme čítať texty, ktoré nám ,,ťahajú“ oči. Alebo, ako sa hovorí,  z ktorých nám dupkom vlasy stoja! V tomto článku sa dozviete užitočné informácie o fontoch, ktoré zaručene využijete v praxi.

Čo je Google Fonts?

Napísaný text má byť pre čitateľa príjemný – v prvom rade z obsahovej stránky, a popri tom tiež po stránke vizuálnej. S vizuálnou stránkou napísaného nám pomáha Google Fonts.
Google Fonts je stránka so sadami tzv. open source typov písma, takže používanie rôznych typov písma – fontov – je k dispozícii zadarmo. S Google Fonts si môžete byť takmer 100 %-ne istý, že nájdete ten pravý font práve pre vás. Je ich na výber k dispozícii neskutočne veľa a práve kvôli ich početnosti sa rozdeľujú podľa vizuálnych kritérií do kategórií:

  • Serif (pätkové písmo),
  • Sans Serif (bezpätkové písmo),
  • Handwriting (písané písmo, skripty),
  • Display,
  • Monospace.

Ak si neviete predstaviť, o čom píšem, začnite tým, že kliknete na tento link: https://fonts.google.com/ …a rozhliadnite sa.
Venujte pozornosť filtru po pravej strane, kde si môžete nastaviť kritériá vyhľadávania.

Ach, tá naša ľubozvučná slovenčina…

Ak píšete texty v slovenskom jazyku, v prvom rade je potrebné myslieť na to, či vybraný typ písma zahŕňa v sebe aj písmená s diakritikou ako napríklad ľ, š, č, ť, ž, ý, ľ, ŕ, á, í, é, ä a pod. Takéto typy písma sú v Google Fonts zvyčajne označené ako „Latin Extended (latin-ext)“. To nám pomáha odlíšiť ich pri výbere od problematických bez znakov s diakritikou. Nie je totiž nezvyklé, že pri použití písma zistíte, že si musíte vybrať iný typ – pretože zvolený typ slovenské znaky nepodporuje.
Okrem Google Fonts existujú aj iné stránky, ktoré ponúkajú na výber nespočetné množstvo fontov. Pozorne si vyskúšajte vyobrazenie rôznych písmen či znakov.

Ak ste už zabehnutá firma, používaný typ písma by sa mal opakovať. Tak ako sú dôležité korporátne farby, tak isto venujte pozornosť aj používaniu jednotného písma. Texty potom vyzerajú úhľadne a jednotne. Ak si webstránku ešte len tvoríte, myslite aj na to, že ak si jeden, dva, či tri fonty vyberiete, nemali by ste ich každú chvíľku meniť. Dobrý tip pre vás je využívať takzvané Web Safe Fonts, ktoré sa nachádzajú pri základnej inštalácií operačných systémov.

Výber 8 fontov z Google Fonts

Amatic SC – link na Google Fonts kliknite SEM
Caveat Brush – link na Google Fonts kliknite SEM
Freackle Face– link na Google Fonts kliknite SEM

Grand hotel – link na Google Fonts kliknite SEM
Clicker Script – link na Google Fonts kliknite SEM

Advent Pro – link na Google Fonts kliknite SEM
Oregano – link na Google Fonts kliknite SEM
Allura– link na Google Fonts kliknite SEM

Verte, či neverte… každý font má svoje využitie. Toto je prehľad tých, ktoré podporujú našu ľubozvučnú slovenčinu.
Ak sa vám akýkoľvek typ písma páčil, stačí kliknúť na hyperlink a prezrieť si jeho možnosti.
Ako nastaviť konkrétny font na stránku v praxi sa učí na kurzoch – nie je to len tak – podľa toho, ktorý programovací jazyk využívate.
Že neviete ako na to? Pozrite si ponuku kurzov od IT Learning… ja som sa to naučila práve na nich.

autorom článku je: Kristína Lörinczová
Absolventka Ekonomickej univerzity v Bratislave, nadšenkyňa vzdelávania so záľubou o oblasť IT, ekonómiu a podnikanie. Testuje SW a po práci kurzy IT Learningu. Rada sa s vami podelí o svoje pocity a dojmy prostredníctvom blogov.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
Google Fonts, IT kurzy, tvorba web-stránok, typ písma, vianoce


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave