Ako sa stať analytikom, časť 8: Ako vyberať údaje z SQL databázy

Power BI – skvelé nové kurzy na tvorbu interaktívnych reportov

kategória: novinka pridané: 3. augusta 2020

Slovo BI (Business Intelligence) vo voľnom preklade znamená výzvedná služba v spoločnosti, alebo zbieranie a analýza firemných informácií. Posledné dve desaťročia je táto výzvedná služba nevyhnutnosťou pre všetky spoločnosti, ktoré merajú svoje výkonnostné parametre.
To, že v minulosti BI riešilo spravidla iba reporty vo veľkých spoločnostiach a to na kvartálnej alebo ročnej báze, už neplatí. V súčasnosti je BI záležitosť nielen veľkých korporácií, potrebuje ho v zásade každá, aj veľmi malá spoločnosť. Okrem toho sa v posledných rokoch zvýšil dôraz na to mať výsledky týždenne, denne, alebo najlepšie – ak je to možné –  okamžite. A ruka v ruke s aktuálnymi údajmi ide aj potreba predpovedania budúceho vývoja.
Vitajte vo svete BI!

Čo je to Power BI

Je zrejmé, že nie každá spoločnosť si môže dovoliť celé oddelenie na vývoj reportov. Odpoveď na tento problém sa objavil v poslednej dekáde v podobe tzv. Self-service BI riešení, alebo samoobslužnej BI (také „urob si sám“). Pointa spočíva v tom, že niekto pripraví údaje, ale samotné reporty si už každý manažér „vykliká“ sám podľa svojich vlastných potrieb.

Podobné riešenia sa dajú vytvoriť aj v Exceli, majú však jednu veľkú slabinu a to je publikovanie reportov a ich dostupnosť v rámci organizácie. Práve za účelom publikovania reportov na webe dala spoločnosť Microsoft v roku 2015 k dispozícii produkt Power BI.
Vo veľkej miere je podobný Excelu, najmä jeho nástrojom Power Query (Získať a transformovať) a Power Pivot. Na rozdiel od Excelu však obsahuje omnoho viac vizualizačných prvkov, má väčší dôraz na bezpečnosť údajov a obsahuje tiež možnosť hotový report publikovať do služby Power BI tak, aby bol dostupný cez web alebo priamo na mobilnom zariadení.

Nové kurzy Power BI

Manažéri získajú v rámci kurzov prehľad v technológií Power BI a naučia sa rýchlo a ľahko tvoriť vlastné reporty. Na to stačí absolvovať prvý kurz. IT špecialisti sa naučia na nadväzujúcich kurzoch získavať externé údaje z rôznych zdrojov – od databáz až po voľne dostupné údaje na webe. Naučia sa ako tieto údaje vyčistiť, upraviť a spracovať do použiteľnej podoby do dátového modelu. V neposlednom rade sa naučia tvoriť samotný dátový model tak, aby obsahoval všetky potrebné firemné údaje.

MOC20778 – BI Reporting - Analyzovanie dát s pomocou Power BI
Tento kurz je oficiálnym kurzom spoločnosti Microsoft pod číslom 20778B a slúži ako príprava na oficiálny Microsoft test 70-778 Analyzing and Visualizing Data with Power BI. O kurze: …
Viac informácií
Microsoft Power BI I. - Úvod do Power BI
Business Intelligence (BI) je jeden z najskloňovanejších biznis pojmov v súčasnosti. Informácie už nestačí mať kvartálne alebo mesačne. Moderné vedenie spoločnosti ich chce mať dostupné…
Viac informácií
Microsoft Power BI II. - Pokročilý import údajov pomocou editora Power Query
Údaje v súčasnosti sa často povaľujú len tak, sú voľne dostupné na webe. Stačí po nich siahnuť a integrovať ich do svojho reportu. Znie to jednoducho, často sú s tým však spojené obrovské…
Viac informácií
Microsoft Power BI III. - Vytváranie dátového modelu pomocou jazyka DAX
Primárnym dôvodom existencie Business Intelligence ako pojmu, je potreba prezentácie údajov v takej podobe, aby konzumenti reportu nepotrebovali poznať podkladové údaje. Pre analytika,…
Viac informácií


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave