VideoClass novinky na apríl 2024

Mesiac Január – Mesiac grafiky

kategória: článok pridané: 12. januára 2017

Január sme označili za mesiac grafiky! Aké grafické nástroje patria medzi najpoužívanejšie? Načo sú jednotlivé programy určené a kedy ich využívať? Čo by ste mali ovládať, aby ste sa stali profesionálnym grafikom a mohli sa tým živiť? Čo sa dokážete naučiť priamo u nás? Môže sa každý stať grafikom? Na tieto otázky som sa rozhodol Vám odpoveď v nasledujúcich riadkoch

Práca grafika má v dnešnej digitálnej dobe veľké uplatnenie. V jednoduchosti povedané, grafik sa dnes nestratí. Náplňou práce grafika je tvorba grafických návrhov pre tlač, kde môžeme zaradiť plagáty, vizitky, brožúry, letáky, katalógy, jedálne a nápojové lístky, reklamné produkty… – všetko čo ide do tlače, alebo v digitálnej sfére tvorba bannerov, návrhy dizajnov pre webové stránky, tvorba loga a firemnej identity, infografika, animovaná grafika, prezentácie, práca s fotkami, tvorba grafiky pre sociálne siete… – všetko využiteľné v digitálnej podobe. Práca grafika je ohodnotená podľa jeho skúseností, mesačne si vie zarobiť viac ako 1000 €.

Medzi najpoužívanejšie grafické nástroje patria jednoznačne programy od spoločností Adobe a Corel. Adobe má vo svojom talóne viacero nástrojov, z ktorých si dokáže grafiky vybrať hneď niekoľko. Poďme sa na ne pozrieť

Kurz Photoshop

Adobe Photoshop

Grafický nástroj, ktorý sa využíva viacmenej na čokoľvek. Ale, odporúča sa na úpravu fotografií, tvorbu digitálneho materiálu. Aj programátori využívajú Photoshop – Grafické návrhy webových stránok dostávajú od grafikov .PSD a programátori si grafiku „nasekajú“ do obrázkov a veľkostí, ktoré na web potrebujú. Následne celú grafiku preklopia z Photoshopu do jazyka CSS.

Adobe Illustrator

Tento program sa využíva hlavne na tvorbu vektorovej grafiky. Vektorová grafika je taká, ktorá je celistvá a bez ohľadu na to, či daný objekt zväčšujete alebo zmenšujete drží si svoj tvar a kvalitu. Pri tvorba loga sú tieto body nesmierne dôležité, pretože logo treba mať aj vo veľkom rozmere (na billboard) ale aj v malom (perá, kľúčenky).

Kurz Illustrator
Kurz Indesign

Adobe InDesign

Jedná sa o nástroj, ktorý je primárne využívaný na tvorbu grafiky určenej pre tlač. Viacstranové dokumenty, elektronické PDF, dokumenty určené na viazanú formu (knihy, brožúrky, katalógy…)

CorelDraw

Patrí pod spoločnosť Corel Corporation a je to vektorový grafický editor. Jeho využitie je v marketingu ale aj v profesionálnej grafickej sfére. Okrem CorelDraw ponúka spoločnosť aj program Corel Photopaint, ktorý je určený na spracovávanie fotografií na profesionálnej úrovni. Je ekvivalentný softvéru Adobe Photoshop.

Kurz Corel
Kurz grafiky - Canva

Canva – webová aplikácia

Canva je intuitívna webová aplikácia, ktorá z Vás spraví grafikov a to aj za predpokladu, že v sebe nemáte ani štipku grafickej kreativity. Má veľké množstvo preddefinovaných plátien a ku každému plátnu má desiatky šablón, ktorým stačí prepísať text alebo vymeniť obrázok a budú sa tváriť ako Vaše grafické dielo. Canva je určená nielen na digitálnu grafiku ale aj pre tlač.

Môže sa stať každý grafikom?

Grafika je naozaj určená pre každého a preto sa grafikom môže naozaj stať každý. Treba ale odlišovať kreatívneho grafika od grafika. Ak dokonale ovládate grafický program, znamená to že ste grafik. Kreatívnym grafik je ten, čo dokáže svoj nápad dokonale nielen zrealizovať ale aj farebne vyladiť. Veľmi málo kopíruje a používa hlavne svoju fantáziu. Grafik, je ten, čo zoberie cudziu kreativitu a pretvorí ju na zadanie, ktoré obdržal. Pre tých, ktorý nie sú kamaráti s grafickými programami a potrebovali by grafiku vytvoriť jednoducho a efektívne odporúčame webovú aplikáciu Canva.

autor článku: Matej Jonášek

Maťo je veľmi praktický a mladý lektor s veľkou trpezlivosťou. Jeho špecializácia je moderný webdesign, kreatívna grafika a WordPress a Google Adwords. Je aktívny webdesignér a grafik a vytvoril stovky webových stránok. Cez leto sa s obrovským nasadením venuje aj deťom a mladým.


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave