12x tipy a triky vo Worde - 3. časť

Kto testuje IT kurzy?

kategória: informácia pridané: 28. augusta 2020

Stalo sa už tradíciou, že každoročne testuje niekto naše kurzy. Ich úroveň, prístupnosť, lektorov, kvalitu získaných poznatkov, priestory. Všetko, čo môže zaujímať našich klientov. Podobne ako počas minulých rokov čakali sme čosi do stovky prihlášok. Po minuloročnej päťdesiatke prišlo tento rok o čosi viac. Dobrá správa! Hoci prieskumy hovoria, že mladí ľudia strácajú záujem o vzdelávanie, nie je to v oblasti IT tak 🙂

Zlá správa – priebeh výberu testerov nám oproti minulému roku skomplikovala nútená koronavírusová prestávka. Takže po prvom a druhom kole sme na začiatku marca ostali stáť. Riešili sme, či naša vzdelávacia agentúra prežije výpadok kurzov. Prežili sme. A dokončili výberové konanie na pozíciu testerov IT kurzov u nás. Kto testuje pre vás naše kurzy v období 2020/2021?

Podobne ako minulý rok, prišli nám skvelé motivačné listy od záujemcov o testovanie. Hoci podľa prieskumov medzi mladými je stále menej záujemcov o vzdelávanie, našli sa i medzi mladšími ročníkmi. Možnosť absolvovať kurzy v IT Learningu výmenou za prácu v podobe písania článkov o kurzoch a získaných vedomostiach je stále zaujímavá.

Ako prebiehal výber

Po dvoch kolách ostalo na kôpke 12 žiadostí. Kým v prvom kole bolo ľahké oddeliť záujemcov, ktorí napísali „skusmo“ bez väčšej aktivity a snahy o cielenie vzájomnej komunikácie, v druhom to bolo oveľa náročnejšie. Medzi uchádzačmi boli ľudia s praxou z redakcie BBC, z marketingových projektov, so stážami v oblasti vzdelávania i bez, zamestnaní i bez zamestnania,… Čo potešilo, že sa do druhého kola dostali aj páni, nie ako minulý rok.

Po zredukovaní na počet 10 sme sa rozhodli všetkých pozvať na rozhovor. Každý mal za sebou prípravu, poslal premyslený naozaj dobrý motivačný list, každý sa snažil vyniknúť a odlíšiť sa od ostatných. To bol začiatok marca.

Nastúpila štátna karanténa. Nám neostalo len poďakovať sa uchádzačom z predchádzajúcich kôl a poslednú desiatku odložiť na neurčito. S tým, že sa ozveme neskôr. A ak bude záujem, že sa radi stretneme a veci dotiahneme…

Vďaka!

Ďakujeme

všetkým záujemcom o pozíciu testerov!

Dúfame, že darček, ktorým sme odmenili vašu aktivitu,
dobre zužitkujete  🙂

 

Prvých desať

Prešiel mesiac, dva, tri,… Však viete. V júni sa pomaly začali napĺňať učebne, riešili sme ďalšiu prevádzku kurzov. V júli, keď bolo jasné, že je čas zvolať všetkých a dokončiť výber, sme napísali, zavolali. Hoci sa polovici uchádzačov v priebehu posledných mesiacov dosť zmenil život, zo zoznamu nevypadol ani jeden.

Chceli sme sa stretnúť a zistiť, aká je ich predstava o testovaní. Zistiť, či majú ružové okuliare alebo vedia, do čoho idú. Práca testovača je náročná, hoci sa nezdá. Robiť rok testovača IT kurzov nie je to, čo sa na prvý pohľad zdá.
Kurz trvá niekedy jeden, niekedy dva, niekedy i tri dni.  Na základe dohody má absolvent – testovač kurzu – vytvoriť dva výstupy – napísať po kurze dva články, video,… Trvá spravidla deň-dva, kým vznikne dobrý výstup. Ďalší deň treba počítať na ďalší výstup. Jeden trojdňový tak kurz zaberie aj jeden celý týždeň.
Súčasťou dohody je spodný limit – testovať minimum dva kurzy mesačne. Dalo by sa povedať, že testovač sa venuje testovaniu IT kurzov na polovičný úväzok. O tom je dobre vedieť a organizovať si tak i prácu, život.

Pri rozhovore sme to viackrát zdôraznili.
Aj to, že spolupráca je na rok, nie na mesiac-dva.

Polovica po desiatich-pätnástich minútach vedela, že v tejto podobe im to zasiahne do života viac ako si predstavovali, resp. viac ako si môžu aktuálne dovoliť. A tak ostala posledná päťka – veľmi vyrovnaná štvorica ambicióznych dám a jeden pán. Finále bolo náročné až-až.

Raz, dva… ideme na to?

Všetci boli príma! Nedalo sa inak. Nakoniec sme zostavili rebríček vlastností, schopností, možností a bodovali.
Ostali traja. Na druhom a treťom mieste s rozdielom jediného bodu. Ešte dva razy sme prehodnotili výber. Aby sme naozaj vybrali spravodlivo.
Tak jo!

Predstavujeme dvojicu testerov, ktorí Vám budú v nasledujúcich mesiacoch prinášať v blogu svoju skúsenosť z kurzov, pohľady do našich učební a svoje poznatky… Simi a Jojo.

Simona
– mladá dáma s milým úsmevom a prehľadom v oblasti IT (pracuje ako projekt manažérka na IT projektoch). Zvedavá, s obrovskou chuťou učiť sa nové veci, možno i objaviť svoje ďalšie smerovanie v budúcnosti. Uvedomuje si ako veľmi je dnes potrebné byť v IT znalý… Okrem vedeckej a technologickej sféry ju sprevádza od nepamäti aj záujem o umenie všetkého druhu. A sama dodáva – však aj taká tvorba kódu či grafický dizajn je umením, no nie?

Predbežne sa chce venovať kurzom a článkom z oblasti (nielen) programovacích jazykov. Uvidíme, čo všetko ju nakoniec osloví a čo nové na blog prinesie. Jej triezve a premyslené postrehy boli zrejmé už pri pohovore. Veríme, že jej hodnotenia pomôžu i nám ďalej zlepšovať kurzy.

Jozef
– zaujímavý chlapík známy z internetového prostredia ako superfotograf. Zatracovaný i inšpirujúci. Ako sám hovorí, maká od rána do večera a žije tým, čo ho baví. Nákazlivý svojím humorom i pohľadom na svet. Venuje sa fotografovaniu a rozbieha video projekty. Potešenie i výzva – tak nazval možnosť testovať naše IT kurzy. Chyby sú iba mapou k cieľu, ktorú si kreslíte sami – tak znie jeho motto. Uvidíme, ako prenesie svoje pohľady a mapu k vám na monitory a telefóny.

Svoje záujmy smeruje do oblasti kurzov marketingu a webu. Zaujímavým nápadom, ktorý predstavil pri pohovore, chce ukážať, ako reportáže z kurzov môžu pomôcť (nielen) návštevníkom kurzov pri riešení ich úloh i životného smerovania.

Ideme na to!

Sme presvedčení, že ich príspevky vám budú prinášať to, čo potrebujete pri riešení svojich úloh, či pri rozhodovaní sa o kvalite kurzov. A že ich budete radi pozerať, čítať. V prípade, že sa vám budú/nebudú páčiť, napíšte nám na účet IT Learningu na FB.

Držíme palce, testeri!