Excel – pomocník pri svatbe i rozvode

článok na blog uverejnený: 16. apríla 2019

Dnes sa už pomaly žiadna domácnosť nezaobíde bez počítača. Platenie účtov cez internetbanking, posielanie a prezeranie pošty e-mailom či nákupy cez e-shop. O ďalšej – ešte trochu zriedkavej méte – IoT (internete vecí) ani nehovorím…
Po absolvovaní kurzu Excel I. mi napadla myšlienka, prečo si neskúsiť niektoré veci zapisovať do Excelu – bude to rýchle, prehľadné a s dátami sa mi bude aj neskôr lepšie pracovať. Keďže sama to už niekoľko rokov používam, pripravila som pre vás niekoľko nápadov ako využiť Excel v praktickej domácnosti.

Mesačný rozpočet v excelovskej tabuľke

Chýbajú vám peniaze? Rodinný rozpočet nestačí? Porovnajte si svoj mesačný príjem s výdavkami – jednoducho. Používať jednoduché šablóny na analýzy rozpočtu môže celá rodina alebo jednotlivec. Zadarmo (sú v cene Excelu). A môžu ich používať aj študenti, aby si vedeli svoje výdavky ,,udržať na uzde“, lebo výdavkov na život je veľa, či už na knihy do školy alebo kultúru. Porovnať si môže každý aj odhadovaný plánovaný rozpočet s reálnym – a toto všetko za vás Excel urobí automaticky.
A nemusí vôbec ísť o mesačný rozpočet, niekomu môže viac vyhovovať kvartál alebo celý rok.
Ak ste živnostník alebo firma, dá sa rozpočet prispôsobiť typu podnikania.
Excelovské šablóny obsahujú dokonca rôzne farebné verzie či rôznorodé grafy, ktoré vizualizáciu údajov zjednodušujú a personalizujú.

Šablona ecxel - mesačný rozpočet

Ako sa k týmto šablónam dostať?
Ak ste ešte šablóny nevyužívali, pomôže vám nasledujúci postup.
Zvoľte záložku Súbor a v ľavom menu vyberte možnosť Nové. Zobrazí sa obrazovka, vpravo hore s vyhľadávacím poľom a tam už môžete vpisovať rôzne vyhľadávané kategórie šablón či kľúčové slová. Napríklad spomínaný Rozpočet. Dajte pozor na mäkčene, výsledky vyhľadávania môžu byť bez neho iné 🙂

Kalkulácie pre vás

V Exceli ma zaujala okrem rozpočtov i možnosť vytvoriť si kalkuláciu takmer na čokoľvek. Pri použití šablóny to zaberie krátky čas a efekt je parádny, skoro neuveriteľný. Objavíte nový svet kalkulácií. Kalkulačka hypotekárneho úveru za vás vypočíta výšku splátok zo vstupov, ktoré si zadáte a tak isto aj amortizáciu. Nájdete ich v ponuke však viac, stačí sa iba rozhliadnuť 🙂

Šablóna excel - kalkulačky hypo úveru

Turnajový pavúk

Ak športujete, určite si prídete na svoje v kategórii Šport. Šablónu ,,Turnajový pavúk pre 16 tímov“ môžete využiť pre akýkoľvek šport či súťaž, avšak musí obsahovať 16 tímov a používať typ vyraďovania definovaný šablónou. Okrem turnajového pavúka tu nájdete aj prezenčné listiny či súpisky.

Turnajovy_pavuk-sablona_excel

Svadba sa blíži…

Excel myslí naozaj na skoro každého. Rozhodli ste sa usporiadať svadbu, ktorá bude mať viac ako 10 hostí? Ideálne je na začiatok vytvoriť si zoznam hostí. A dobrým tipom je zoznam s poznámkami – napríklad: Zuzka nemôže sedieť vedľa Janky (lebo jej prebrala chlapca), Pavol nemôže sedieť blízko pri bare (na poslednej svadbe všetko vypil a nevedel o sebe), Máriu posadiť vedľa Pavla (majú si čo povedať),… Takéto poznámky, samozrejme, nie sú verejné a môžete si ich v Exceli aj zašifrovať.
Späť k nášmu zoznamu … nájdete ho pod kategóriou Svadba a potom už len vypisujte mená. V kategórií Svadba nájdete aj šablónu: Zoznam skladieb na svadbu, ktorý si len prekopírujete alebo postupne vpisujete.

Aj rozvod?

A sme opäť na začiatku. Potrebujete predložiť súdu pri rozvodovom konaní výšku mesačných výdavkov na deti kvôli stanoveniu výšky výživného? Opäť pomôže rozpočet. Podľa neho si viete vytvoriť vlastné tabuľky s bežnými výdavkami. Veľmi prehľadne a podrobne. S vysokou výpovednou hodnotou. Podrobnejšie o tom nájdete info v inom článku.
Hoci to nikomu neprajem, viem si predstaviť, že Excel vám bude nápomocný aj pri rozvode…

Studentka s perom a notesom

Rozvrhy nielen pre študentov

Ach tie rozvrhy, plány, každú chvíľu sa menia… Aj s týmto vám Excel pomôže. Obsahuje šablóny ako študentský rozvrh, týždenný rozvrh, denný rozvrh a tiež študentský kalendár. S týmito šablónami sa dá veľmi pekne ,,vyhrať“, sama som si to vyskúšala počas štúdia na vysokej škole. Farebnosť či úprava textu – to všetko si viete meniť podľa svojho vkusu.

Verím, že vám šablóny Excelu budú skvelou pomockou v škole, pri svadbe, v rodine pri plánovaní dovoleniek, analýze investícií a výnosov napríklad z Forexu či iných aktivitách…  🙂
A ak sa budete chcieť dozvedieť o možnostiach Excelu viac, mrknite na internet, alebo príďte na kurz…

autorom článku je: Kristína Lörinczová
Absolventka Ekonomickej univerzity v Bratislave, nadšenkyňa vzdelávania so záľubou o oblasť IT, ekonómiu a podnikanie. Testuje SW a po práci kurzy IT Learningu. Rada sa s vami podelí o svoje pocity a dojmy prostredníctvom blogov.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
Excel, hypotéka, IT kurzy, Kancelária a MS Office, kurz excel, mesačný príjem, rozvod, študent, svadba


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave