Web stránka z Lego stavebnice?

článok na blog uverejnený: 28. októbra 2019

Ak máte radi Lego, budete súhlasiť so mnou, že je to úžasná hra pre všetkých bez rozdielu veku. Stavebnica plná dielov, ktoré sa dajú ľubovoľne skladať dohromady. Tvoria ju malé kocky a množstvo ďalších rôznofarebných častí, minifigúrok a veeeeľa ďalšieho materiálu. Sú navzájom kompatibilné, postavíte z nich prakticky čokoľvek. Áno, aj web-stránky. No, nie, celkom tak nie. Nie priamo z Lega.
…avšak na rovnakom princípe.

Lego princíp pri stavbe web stránky

Tak ako má Lego množstvo dielikov, z ktorých vyskladáte hoci aj raketu, tak majú tzv. „page buildre“ – akési stavebnice stránok – množstvo elementov, z ktorých sa dá vyskladať design web stránky alebo článku. Podotýkam, bez znalosti kódovania a programovania.
Vyberiete, chytíte, potiahnete, pustíte … ani sa nenazdáte, a vizuálna stránka stránky je na svete. Stačí ju naplniť obsahom.
A nebude obyčajná. S page builderom viete vytvoriť naozaj krásnu stránku, aj keď nie ste grafik.
Napríklad takúto:

testovacia stránka

Čo je page builder

Ak neviete anglicky, stačí dať toto slovné spojenie do prekladového slovníka. Doslovný preklad je „tvorca stránok“.
Čo k tomu dodať?

Práca s page buildermi je jednoduchá a intuitívna, vytvorenie rôznych kombinácií vzhľadu stránky je v podstate neobmedzené. Môžete v nich vytvárať veľmi jednoducho stovky veľmi pekných a funkčne dokonalých stránok.

V skutočnosti je to plugin, ktorý si môžete nainštalovať aj k bezplatnej téme bez ohľadu na to, či máte page builder bezplatný alebo zakúpený.
O témach/šablónach som už písala v článkoch: Vytvor si zdarma web stránku alebo blogNajlepšie témy vo WordPresse.
Téma, najmä bezplatná, je častokrát chudobná na vzhľad (a neraz i funkcionalitu). A tak jej možnosti rozšírime. Na to práve ten „stavebenicový“ plugin slúži – na rozšírenie jej možností. Na trhu je v súčasnosti viac page builderov.
V platených témach býva page builder väčšinou ich súčasťou – autori tém ho pridávajú používateľom ako bonus.

Aký page builder si vybrať?

Odpoveď je jednoduchá. Aký vám vyhovuje.
Každý pracuje na rovnakom princípe, rozdiely sú prakticky len vo vizuálnom rozhraní, elementoch a možnostiach, čo dovoľujú.
Treba vyskúšať.  Vo vyhľadávači ľahko zistíte, aké page buildre existujú.

Jeden z najpoužívanejších je platený WPBakery Page Builder. Mimochodom, aj tento článok je vyskladaný práve ním.
Možno ho poznáte pod starým názvom Visual Composer.
Z pôvodnej verzie vznikli pred pár rokmi dve vetvy a WP Bakery je jedna z nich. Ak ste doma v redakčnom systéme WordPressu, porozumiete mu veľmi rýchlo. Druhá verzia existuje pod pôvodným názvom Visual Composer – je viac obľúbená milovníkmi frontendových úprav.
Z neplatených je asi najznámejší Elementor – tiež je orientovaný viac frontendovo.

Čo dokáže visual composer WP Bakery

Názov napovedá, že „vizuálny skladateľ“ pomáha najmä v designe stránky, uľahčuje vizuálne usporiadanie, vyskladanie obsahu stránky. Zostáva iba pripraviť si obsah. Obsahom rozumieme texty, obrázky, ikonky, videá, tlačidlá, prepojenia – odkazy na iné stránky, atď.

Všimli ste si tú peknú fialovú stránku na začiatku?
Páči sa vám?

Na kurze WordPress II. a Visual Composer – dizajnovanie a tvorba obsahu, špičkové grafické podstránky pre neprogramátorov nám poslúžila ako ukážková stránka a za pomoci WP Bakery sme vytvorili jej kópiu.
Výsledok nášho snaženia vyzerá po pár hodinách takto. Porovnajte originál a výslednú kópiu.
Čo poviete? Super, nie?

skusame wp bakery page builder

Pre koho je kurz WordPress II. určený

Na kurz s podtitulom dizajnovanie a tvorba obsahu, špičkové grafické podstránky pre neprogramátorov sa určite vyberte, ak je vaša web stránka nadizajnovaná vo WordPrese a vy spravujete jej obsah.
Ste majiteľ stránok? Počiatočný návrh web stránky ste asi zverili odborníkom, ale aktualizácie obsahu a vzhľad sú už vo vašej réžii. Alebo – ak ste túto činnosť delegovali niektorému z vašich zamestnancov – pošlite na kurz jeho. V prípade, že dostatočne pozná redakčný systém WordPress, nie je ani nutné, aby absolvoval WordPress I…

Na kurze sa človek naučí, ako vyšperkovať obsah do dokonalosti.
Lektor vás prevedie každým jedným elementom, ktorý sa dá použiť. Vysvetlí prostredie, v ktorom budete pracovať. Ukáže, ako skladať obsah. Ako ho vložiť, nastaviť, duplikovať, presúvať, prípadne mazať, ak vám nebude vyhovovať.
Na príkladoch pochopíte základné princípy dizajnovania stránok – riadky, bloky, sekcie. Bude to naozaj ako hra s Legom – jeden dielik k druhému a raketa bude na svete. Raketa menom web stránka.
Budete sa tešiť, ako vám pod rukami vzniká krásna web stránka. A plne responzívna, t.j. bude sa prispôsobovať každej veľkosti obrazovky. Počítaču, notebooku, tabletu, mobilu.  Opakujem, to všetko bez znalosti programovania.

V IT Learning som už absolvovala pár kurzov, kurz WordPress II – Visual Composer považujem zatiaľ za vizuálne najzaujímavejší. Možno to bude tým, že je taký „hravý“. Ja sa hrám rada  🙂

V ďalšom článku nájdete, ako sa pripraviť na tvorbu designu. Keď ho dopíšem, vložím sem na neho odkaz. 😉

Záverečné zhrnutie:

Absolvovaný kurz:

Kurz WordPress II. a Visual Composer
dizajnovanie a tvorba obsahu, špičkové grafické podstránky pre neprogramátorov

Lektor: Bc. Ondrej Krumlovský

+ zoznámite sa s veľkým počtom kombinácií ako nadizajnovať web stránku
+ získate prehľad, aké page buildery sú na trhu a aké sú medzi nimi rozdiely + prejdete si inštaláciu pluginu krok za krokom
+ použijete každý jeden element
+ lektor vás prevedie celým procesom vývoja a dá praktické rady, ako tvoriť dizajn

– mínusy som nezaznamenala žiadne

autorom článku je: Ela Hmeľarová
Jej svetom sa po absolvovaní univerzity stal na dlhé roky marketing. Kariéru marketingového manažéra však zavesila na klinec a momentálne "freelancuje". Zväčša ju nájdete pri počítači. Analyzuje, navrhuje, testuje. Tvorí printovú grafiku, dizajnuje web stránky a aplikácie. Rozhodla sa pustiť tiež do ďalšieho vzdelávania a prostredníctvom blogu vás informuje o postrehoch a nových skúsenostiach z navštívených kurzov.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
IT kurzy, pluginy WP, tvorba web-stránok, visual composer, web stránky, WordPress, WPBakery Page Builder


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave