Jazyk SQL – som začiatočník alebo pokročilý?

článok na blog uverejnený: 22. júla 2018

Ak ste absolvovali kurz SQL I., s najväčšou pravdepodobnosťou už rozumiete pojmom ako databáza, relačná databáza, databázový server, tabuľka, pole, záznam, relácia, funkcia a dotaz. Určiť si úroveň, ktorú človek ovláda,  je náročné. Nikto učený z neba nespadol a keď sa na to pozrieme z praktického hľadiska – opakovanie je matkou múdrosti. Tento článok vám pomôže vyriešiť nejednu dilemu pri rozhodovaní…

 

Aký je rozdiel medzi kurzom MySQL I. a MySQL II. ?

Počítačový kurz MySQL I. je určený pre začiatočníkov, ktorí bažia po vedomostiach v oblasti databáz. Začínajúci databázista, vývojár či IT tester sa na ňom oboznámi od základov s jazykom SQL. Okrem iného si domov odnesie veľa zaujímavých informácií, ktoré neskôr určite využije vo svojej profesii.

Školenie MySQL II. priamo nadväzuje na počítačový kurz MySQL I. Je určený pre pokročilejších používateľov, ktorí majú záujem o zdokonalenie sa v oblasti databáz. Výhodou je, samozrejme, absolvovanie kurzu MySQL I. alebo podobného kurzu  jazyka SQL. Na školení sa pracuje s programom MySQL WorkBench, ktorý je jedným z najlepších voľne dostupných programov na administráciu databázového servera MySQL.

koľajnice, výhybky... podobne ako v databázach :)

Priebeh kurzu MySQL a SQL jazyk II.

Structured Query Language (SQL) sa v slovenčine nazýva aj štruktúrovaný vyhľadávací jazyk alebo štruktúrovaný dopytovací jazyk. Je to počítačový jazyk na manipuláciu (vkladanie, výber, úpravu a mazanie) a definíciu údajov. V súčasnosti najpoužívanejší jazyk tohto druhu v relačných systémoch riadenia databáz. Vznikol z jazyka SEQUEL (jazyk pre prácu s dátami používaný IBM), prvý komerčný databázový systém využívajúci SQL vyvinula koncom osemdesiatych rokov spoločnosť patriaca v súčasnosti pod Oracle.
Aj toto sme si na úvod zopakovali z jednotky 🙂

Kurz MySQL II. zameraný na zdokonalenie sa v jazyku SQL trvá dva dni. Účastníci sa zo začiatku venujú opakovaniu základných vedomostí z kurzu MySQL I. a hneď na to nadväzujú na zložitejšiu teóriu určenú pre pokročilých. Aktívne pracujú s výberom dát, tvorbou relácií a po chvíli sú schopní vytvárať zložitejšie a zložitejšie dotazy. Všetky poznatky sa precvičia na reálnych príkladoch z praxe.
Bolo ich naozaj dosť.

Auto bez kufra

Čo ma potešilo, na kurze sme sa stretli prakticky kompletná „partička“ z kurzu MySQL I. Ba dokonca aj lektor bol ten istý. Takže presne vedel, čo od nás môže očakávať a v čom nám bude individuálne prínosom.

Prirovnanie ,,auto bez kufra“ presne vystihuje podstatu fungovania aplikácie s databázou – jedna bez druhej nemá žiadny význam  a v tomto duchu sme pracovali  počas celého kurzu.
Prepájanie súvislostí  a logické myslenie je pri práci s databázami veľmi dôležité a na kurze sa účastníci naučia, ako na to. Dovolím si napísať, že hoci som mnohým veciam rozumela na prvýkrát, jasné vysvetlenie do hĺbky mi na pár miestach prišlo vhod.

A čo si domov odnesieme?

Kurz MySQL I. a MySQL II. odporúčam absolvovať po sebe. Účastníci si zopakujú a prehĺbia všeobecný rozhľad v oblasti databáz a tiež vyskúšajú náročnejšie dopyty v jazyku SQL. Naučila som sa vytvárať relačnú dátovú štruktúru – typy relácií, vytváranie relačných tabuliek, spôsob prepájania a logiku tvorby tabuliek a prácu s unikátnymi indexami. Práca s programom MySQL WorkBench je pre mňa oveľa jednoduchšia.

Po dobre odvedenej práci kurz končil diskusiou na témy z oblasti databáz. Veľmi poučná časť kurzu, v ktorej sme preberali zaujímavosti zo sveta IT. Odporúčam!

Záverečné zhrnutie

+ Profesionálny prístup lektora
+ Účastníci nadobudnú všeobecný prehľad vo využití SQL jazyka
+ Účastník dostane materiály a súbory, s ktorými môže pokračovať vo vzdelávaní v pohodlí domova
– Na tento kurz sa rozhodne neoplatí meškať, každá minúta je nová informácia a pokiaľ v jazyku SQL nie ste zručný, môže sa stať, že stratíte niť

autorom článku je: Kristína Lörinczová
Absolventka Ekonomickej univerzity v Bratislave, nadšenkyňa vzdelávania so záľubou o oblasť IT, ekonómiu a podnikanie. Testuje SW a po práci kurzy IT Learningu. Rada sa s vami podelí o svoje pocity a dojmy prostredníctvom blogov.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
databázy, Databázy a SQL servery, jazyk SQL, kurz MySQL I., kurz MySQL II., MySQL


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave