Vysoká škola vs. škola života: Ako sa zo mňa stane databázista?

článok na blog uverejnený: 8. januára 2019

Introvert s diagnostikovanou nešpecifikovanou poruchou osobnosti… Alebo obyčajný smrteľník, ktorý má rád logiku a nachádza súvislosti?
Tráviš svoj voľný čas pri počítačových online hrách, alebo na bicykli? Je programovanie súčasťou tvojich aktivít?
Našiel by si sa v niektorom predchádzajúcom popise?
Po prečítaní tohto článku zistíš, v čom nájsť svoj chlebík, resp. ako sa k svojmu cieľu priblížiť.

Kto je databázista?

Optimalizácia databáz, ich fungovanie, optimalizácie serverov, indexy, či dotazy –  s tým všetkým sa databázista stretáva počas svojej každodennej práce. Ak by sme si ho mali presnejšie „zadefinovať“, ide o človeka zabezpečujúceho technickú podporu pre databázové systémy. V závislosti od typu organizácie zabezpečuje chod databáz, tiež je konzultantom pre používateľov v podniku – sústreďuje ich požiadavky a podnety, a následne ich rieši. Od databázistu sa očakáva znalosť programovacích jazykov, znalosť databázovej technológie, či platformy.

Štúdium IT

Ak sa chceš stať databázovým expertom, existuje množstvo škôl, ktoré ponúkajú vzdelanie tohto typu.
Čo sa týka vysokých škôl, je z čoho vyberať. Aj na Slovensku.

FIIT STU – Fakulta informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity. Vznikla v roku 2003, základom bola Katedra informatiky a výpočtovej techniky, ktorá dovtedy zabezpečovala vzdelávanie a výskum v oblasti IIT na STU (v rámci FEI STU). FIIT STU pokrýva komplexne oblasť informatiky a informačných technológií vo výskume a vzdelávaní. Absolventi štúdijných odborov Informatika, Informačná bezpečnosť a Internetové technológie patria medzi najlepšie zarábajúcich absolventov s istotou zamestnania.

FEI STU – Fakulta elektrotechniky a informatiky – má podobný názov, ale je to jedna z najstarších technických fakúlt na Slovensku. Vznikla z bývalej EF SVŠT (elektrotechnickej fakulty). Umožňuje študentom rozvoj v oblasti vzdelávania v IT v rôznych štúdijných programoch, napríklad Aplikovaná elektrotechnika, Aplikovaná informatika, Automobilová mechatronika a elektromobilita, Elektroenergetika, Elektronika a fotonika, Jadrové a fyzikálne inžinierstvo, Robotika a kybernetika, Telekomunikácie . Študent nadobudne pomerne široký rozhľad vo vybranej sfére a po ukončení štúdia je schopný dobre sa predať na trhu práce.

EUBA –  Ekonomická univerzita v Bratislave –  vysoká škola, zameraná nielen na ekonómiu, ako by sa mohlo zdať. Ponúka študentom vzdelávanie takisto v IT. Národohospodárska fakulta je toho príkladom, ale nezaostávajú ani ostatné fakulty, ktoré okrem klasických predmetov ponúkajú zaujímavé prednášky, či viacdňové školenia s možnosťou získania certifikátu.

FMFI UK – Fakulta matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave – už z názvov viacerých katedier (Katedra aplikovanej informatiky, Katedra informatiky a Katedra základov a vyučovanie informatiky),  je jasné, že ani tu databázy nie sú cudzie.

Vysoká škola vs. škola života

Ak si váhal alebo stále váhaš pri výbere strednej, či vysokej  školy, pretože hoci ťa zaujíma problematika databáz, ale nechceš sa učiť ostatné „otravné“ predmety, nezúfaj. Ešte stále je tu možnosť samoštúdia. Existuje nespočetné množstvo voľne dostupných materiálov na internete. Stačí sa venovať vzdelávaniu naplno –  či už sú to programovacie jazyky alebo analytické nástroje. Na kariéru databázistu ti stačí aj škola života! Samozrejme, ako absolvent univerzity budeš mať širší rozhľad.
Mimochodom, ak nevieš, či ísť alebo neísť študovať na VŠ, mrkni na článok „Oplatí sa VŠ v dnešnej dobe?„, ktorý dosť objektívne hodnotí výhody i nevýhody.

Alebo… využi na vzdelávanie súkromné „expres“ vzdelávanie. Naučíš sa základy problematiky, prípadne prehĺbiš svoje samoštúdiom získané vedomosti, odkonzultuješ svoje otázky naživo. A o škole rozhodneš potom.
Prihlás sa napríklad na kurzy venované databázam v IT Learning-u, kde ti pomôžu pri výbere správneho kurzu. A na kurzoch s technickou a praktickou problematikou databáz pomôžu tí najlepší lektori. Zažila som, viem, o čom píšem…

Kika

autorom článku je: Kristína Lörinczová
Absolventka Ekonomickej univerzity v Bratislave, nadšenkyňa vzdelávania so záľubou o oblasť IT, ekonómiu a podnikanie. Testuje SW a po práci kurzy IT Learningu. Rada sa s vami podelí o svoje pocity a dojmy prostredníctvom blogov.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
certifikát, Databázy a SQL servery, IT kurzy, MySQL, školenie


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave