Čo firmy očakávajú od databázistov? Objav v sebe dušu IT-čkára!

článok na blog uverejnený: 27. júla 2018

Mnohí z vás už poznáte ten pocit, keď otvoríte e-mail a v ňom ďalej čítate: Ďakujeme za váš životopis, ale uprednostnili sme vhodnejších kandidátov…
Samozrejme, vyhnúť sa tomu úplne nedá, no minimalizovať riziká aj áno!
A čo tak sa pustiť do nového dobrodružstva a naučiť sa prácu s databázami? Ľudia so znalosťou databáz sú v práci cenení .  Aj napriek tomu, že je na Slovensku rekordne nízka nezamestnanosť, dopyt po pracovníkoch v IT sektore sa stále nedarí nasýtiť…

Aké sú očakávania?

,,Hľadáme k sebe do tímu 25-ročného človeka s 20-ročnými skúsenosťami.“
Zveličené? V skutočnosti nie ďaleko od pravdy.
Firmy v inzerátoch uvádzajú rôzne podmienky pre pozvanie uchádzača na pracovný pohovor. Niekedy aj protichodné alebo veľmi úsmevné – napríklad keď hľadajú na pozíciu človeka, ktorý môže mať od základného cez stredné až vysokoškolské vzdelanie, prípadne aj doktorát.
V IT sektore, dovolím si tvrdiť, je to hlavne o skúsenostiach a o samoštúdiu. Vtedy ani nezáleží, či kandidát má alebo nemá vysokú školu, vyžadujú sa skúsenosti z praxe. A tie môže mať človek so základnou školou rovnako veľké ako človek s doktorátom…

Pracovné skúsenosti

Ľudia často zabúdajú na fakt, že pracovné skúsenosti z predchádzajúcich prác alebo brigád sú na nezaplatenie. Základom pre prácu s databázami je ovládať programovací jazyk SQL. Pre databázistu  je dobrým odrazovým mostíkom stredná alebo vysoká škola zameraná na techniku, skúsenosti s modelovacími nástrojmi a s celým cyklom vývoja softvéru. Alebo aspoň hodnotný databázový kurz v renomovanej spoločnosti.
Výhodou je tiež vedieť aspoň jeden cudzí jazyk.
A ochota vzdelávať sa. Ak ste totiž šikovný a máte snahu sa vzdelávať celý život, ste ideálny zamestnanec.

Je len na vás, aby ste to vzali do vlastných rúk!

Kurzy pre začínajúcich alebo pokročilých databázistov

Dnes už je takmer neprípustné, aby mladí ľudia uchádzajúci sa o prácu boli bez jediného certifikátu alebo školenia. IT sektor nevynímajúc.
Konkrétne fanúšikom databáz by som odporučila napríklad tieto kurzy:

  • Kurzy MySQL – sú určené pre záujemcov, ktorí budú SQL jazyk používať pri tvorbe a programovaní web stránok alebo MySQL aplikácií.
  • Kurzy Oracle – sú určené pre databázových administrátorov a programátorov, ktorí pracujú alebo chcú začať pracovať v databázovom systéme Oracle.
  • Kurzy MS SQL server – sú určené pre tých, ktorí pracujú alebo ich náplňou práce bude práca v databázovom systéme Microsoft SQL Server. Kurzy SQL Server sú určené pre začiatočníkov, ktorí nemajú žiadne znalosti a skúsenosti s prácou v databázovom systéme.

A pár povzbudivých slov na záver…

Je dôležité spĺňať podmienky, ktoré si firma stanovila, ale nie je to nevyhnutné!  Človek by sa mal neustále rozvíjať a zlepšovať sa. Zamestnávateľ tak nadobudne pocit, že ten, kto by sa mal stať členom jeho tímu, ste práve vy.

Na druhej strane by sa mal človek vedieť reálne ohodnotiť, napríklad aj to, či má dostatočné skúsenosti na danú pozíciu. Zdravé sebavedomie je dôležitý faktor úspechu, ale výsledky a skúsenosti majú pre zamestnávateľa, pochopiteľne, väčšiu váhu. Pri uchádzaní sa o zamestnanie je teda dobré prezentovať svoje výsledky, skúsenosti a v neposlednom rade spomenúť aj absolvované kurzy a školenia. A ak ste ich absolvovali v renomovanej vzdelávacej spoločnosti, máte ďalšie malé plus.

Prihláste sa aspoň na jeden z kurzov od IT Learningu a zvýšite si tým šancu na úspech. Sama som pocítila významný rozdiel pred a po kurzoch venovaných databázam… O nich v inom článku. Mne už nezostáva nič iné len popriať všetkým veľa šťastia v nájdení práce, ktorá vás bude napĺňať!

autorom článku je: Kristína Lörinczová
Absolventka Ekonomickej univerzity v Bratislave, nadšenkyňa vzdelávania so záľubou o oblasť IT, ekonómiu a podnikanie. Testuje SW a po práci kurzy IT Learningu. Rada sa s vami podelí o svoje pocity a dojmy prostredníctvom blogov.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
databazista, databázy, Databázy a SQL servery, IT kurzy, jazyk SQL


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave