Java: čo všetko o nej neviete…

článok na blog uverejnený: 16. októbra 2018

Slovíčko Java je jednoduché, no zároveň všestranné. Nečudo, že ľudia po celom svete ním pomenovali kadečo… Znalí v oblasti IT vedia, že Java nie je len samotný programovací jazyk, ale v IT sa ním označuje aj celá platforma.

Originálny nápad nazvaný Java

Slávne logo kávy, z ktorej sa parí, poznajú milióny ľudí na celom svete. Patrí Jave 🙂
Málokto však vie, ako to vlastne vzniklo.

Boli to dlhé hodiny premýšľania bez jasného favorita. Nakoniec jeden zo zamestnancov skríkol Java a hneď na to aj dva ďalšie možné názvy  – Silk a DNA. Nakoľko by tie mohli mať teoreticky problém s ochrannými známkami, jednoznačne vyhrala Java! Názvom boli nadšení všetci zúčastnení a dôvodom bol širokospektrálny záber slova Java.
V prípade, že by biznis nevyšiel, toto pomenovanie by sa dalo ľahko ,,zrecyklovať“ do akéhokoľvek sektora.

Java prichádza z ostrova s rovnakým pomenovaním

V roku 1696 poslal holandský guvernér v Malabare (India) sadenice arabskej kávy (Coffea arabica) z Jemenu holandskému guvernérovi do Batavie (teraz Jakarta). Kvôli miestnym záplavám sa im nedarilo a až druhý pokus so sadenicami prinesenými v roku 1699 priniesol úspech. O 12 rokov neskôr známa Východoindická spoločnosť (VOC) vyviezla do Európy popri žiadaných koreninách prvú väčšiu zásielku kávy. Kávové stromy podnikatelia priviezli na miesta ako Bali a Sumatra. Ďalším bol ostrov Jáva a z názvu tohto ostrova vzniklo dnešné pomenovanie Java pre kávu. Holanďania boli pravdepodobne prví, ktorí toto pomenovanie začali používať na označenie jedinej pôvodnej kávy z ostrova.
Jáva a priľahlé ostrovy sa tak začiatkom 18. storočia stali prvým miestom mimo arabskej a etiópskej oblasti, kde sa začala vo veľkom káva pestovať.

Tento projekt by sme dnes nazvali ako megaúspešný. Totiž až do štyridsiatych rokov 20. storočia boli východoindické krajiny najdôležitejším dodávateľom kávy na svete. Vtedy sa začala presadzovať káva z Brazílie. Súčasná Indonézia stále pestuje 20 kávových odrôd. Viac ako 90% pestujú malí poľnohospodári v na rozlohách okolo jedného hektára…
A dodnes sa káva pestuje aj na Jáve. O
káve z Javy sa môžete viac dočítať na wikipédii pod heslom Coffee production in Indonesia 🙂

mapa sveta s vyznačením ostrova Jáva

Názov Java v geografii

Indonézsky ostrov Jáva (originálny názov Java) s rozlohou 126 700 km² je piatym najväčším ostrovom Indonézie. Je najviac zaľudneným ostrovom na svete. Žije tam okolo 124 miliónov ľudí. Pre predstavu – na území 2,5-krát väčšom ako Slovensko žije 22,5-krát viac obyvateľov. To je tlačenica!
Ostrov Jáva je rozdelený na štyri provincie: Západnú Jávu, Centrálnu Jávu, Východnú Jávu a Banten. Je to ostrov s nádhernými plážami, s bohatou vegetáciou a činnými sopkami.

Hlavné mesto je Jakarta. Zaujímavosťou je, že hlavným jazykom je jávčina, s výnimkou Východnej Jávy, kde väčšina obyvateľstva hovorí sundčinou. Väčšina obyvateľov tiež hovorí indonézskym jazykom. Ak by ste sa rozhodli ísť pozrieť ostrov Jáva,  nevynechajte týchto 7 atrakcií:

  1. Pláž Anyer
  2. Národný park Baluran
  3. Budhistický chrám Borobudur
  4. Hinduistický chrám Prambanan
  5. Korytnačia pláž Sukamade
  6. Národný park Ujung Kulon
  7. Holandský cintorín na Jakarte – Meteng Pulo

Na samotnom ostrove je minimálne 112 sopiek, z ktorých až 38 je stále aktívnych.

na Jave je veľa činných sopiek

Java, Java,…

Ľudia pomenovali slovom Java aj ďalšie rôzne miesta po svete, napr. sídla v USA – Java  je v Alabame, Java je aj v New Yorku. Java je tiež v Južnej Dakote a Java nájdete aj vo Virgínií. Mesto pomenované Java nájdete aj na mape Gruzínska.
Java sa nazýva aj morská priekopa pri Jave. Java je aj jazyk, ktorým na Jave hovoria miestni obyvatelia. Java je aj druh tabaku pochádzajúceho z Jávy. Tiež sa tak nazýval tanec populárny v prvej polovici 20. storočia. A java je tiež obecný výraz pre kávu v USA…
Java je nakoniec aj programovací jazyk a aj celá vývojárska platforma.

Keby ste mali počas kurzu Java chuť na kávu, kávomat pri recepcii vám ju pripraví. Nie hocijakú.
Čerstvo namelie a zaleje. Vo veľmi slušnej kvalite v podobe naozaj drahej špičkovej arabiky (vedenie si dalo záležať na výbere :)). Síce nie je z Jávy, ale z Brazílie (Café Montenero Brazil).
BTW – dozvedela som sa, že 1 kg stojí 30 eur. Pre účastníkov kurzov je však kafe zadarmo 🙂

Cestovateľ či pestovateľ, kávičkár či ítečkár… pre každého má IT Learning svoju Javu.
Come on Java!

autorom článku je: Kristína Lörinczová
Absolventka Ekonomickej univerzity v Bratislave, nadšenkyňa vzdelávania so záľubou o oblasť IT, ekonómiu a podnikanie. Testuje SW a po práci kurzy IT Learningu. Rada sa s vami podelí o svoje pocity a dojmy prostredníctvom blogov.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
IT kurzy, kurz Java, programovacie jazyky, programovanie


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave