Nie je chyba ako chyba, alebo keď sa každá chyba počíta

článok na blog uverejnený: 10. júla 2024

… obzvlášť ak si TESTER SOFTVÉRU JUNIOR 🙂

Hoci sa hovorí: „Ráno možno začať vždy odznova a bez chýb“, ver tomu, že ako tester softvéru junior, budeš po tých chybách túžiť, budeš ich vyhľadávať a v snahe nájsť ich čo najviac, sa v nich budeš vŕtať čo najdlhšie. Povedzme si pravdu, pre niekoho toto môže znieť ako práca snov.

Pri pohrávaní sa s myšlienkou, ktorý kurz by som z IT Learningu ako prvý otestovala, som si povedala, že pôjdem do toho tiež naplno a rovno vyskúšam oblasť, ktorá je mimo mojej „komfortnej zóny“. Láka ma IT svet, no práca programátora mi príde veľmi náročná… Existuje riešenie?
Prihlásila som sa na kurz testovanie softvéru junior 😉

Prečo mimo komfortnej zóny? Vedela som z predchádzajúcich skúseností, že kurz neoľutujem, pretože v IT Learningu sa vždy človek stretne s profesionálnym a ľudským prístupom školiteľov. Už len to je sčasti veľká výhra. Ale oblasť testovanie softvéru, to už bolo mimo mňa.
A presne také boli aj reakcie môjho okolia – heeej, Alex, to čo robíš? Čo to študuješ? Že softvér? K čomu ti to bude?
…a tak v tomto článku o mojej ceste „privoňať“ si do IT sektoru popíšem čosi viac. Nech sa okolie dozvie odpovede na svoje otázky 😉

Mimochodom – nedávno som náhodou navštívila portál profesia.sk. Prekvapilo ma, že som videla viacero ponúk nie zle platenej pracovnej pozície testovača softvéru. Na dobu neurčitú. A zdá sa, že trend ponúk bude narastať aj v dobe umelej inteligencie. Veď aj ju treba testovať.

Ako prebieha kurz testovania software?

Ja som sa zúčastnila online, dôležité bolo byť včas a úspešne pripojený k prenosu. Cez Microsoft Teams sme komunikovali obidva dni kurzu. Na pripojenie stačil odkaz, ktorý poslal firemný technik deň pred kurzom. Naostatok, informácie o pripojení sú aj na stránke firmy. Ak si nie ste istý, či pripojenie zvládnete, pred prvým online kurzom môžem odporučiť zoznámiť sa so stránkou Technické požiadavky a odporúčania pre živé online kurzy.

Po registrácii všetkých účastníkov, či už online alebo priamo z učebne IT Learningu, sa nám predstavil školiteľ. Na tomto kurze bolo predstavenie milé – mali sme česť byť pod vedením rovno pána Kráľa. Tak pri tomto druhu kurzu si už človek nemôže nič viac želať… veď informácie sú priamo od Kráľa 😀
(BTW, pán Kráľ je v odbore testovanie softvéru faktže profík, nakoľko sa v tejto oblasti pohybuje vyše 20 rokov.)

Následne sme sa všetci účastníci kurzu krátko popredstavovali. Čo ma ozaj milo prekvapilo, bolo zistenie, že o tento kurz malo záujem veľa žien – bolo nás 6 (zo 7 účastníkov). …ale veď nemôže byť všetko IT iba pre mužov, nie? A ako povedal sám školiteľ, dostať sa do IT sektora cez testing je veľmi dobrý začiatok.

O čom je kurz testovanie softvéru

Podrobnejšie napíšem, čo všetko mi kurz ako začiatočníčke dal, čo som sa naučila a aký je teraz môj názor na prácu testovanie softvéru juniorom. Samozrejme boli aj viaceré „aha“ momenty – najmä pre začínajúcich testerov. Napríklad ako sa pripraviť na pohovor, čo je pre začínajúceho junior testera dôležité vedieť, aby bol na pohovore úspešný. Toto všetko vám zhrniem v ďalšom článku. Samotný obsahový rámec bol celkom rozsiahly, rozhodne sme pri ňom nezaháľali.

Čo môžete isto očakávať od kurzu:

  • Terminológiu (výrazy a termíny používané pri testovaní SW)
  • Teóriu (teoretické vedomosti v oblasti testovania SW a čo by mal vedieť každý tester)
  • Procesy a spôsob ako myslieť ako tester (vedomosti ako fungujú procesy počas testovania SW a ako správne testovať)
  • Nástroje a praktickú skúsenosť (praktickú skúsenosť s nástrojmi používanými pri testovaní SW)

Zhrnutie

Určite pozitívnym zistením celého kurzu bolo samotné pochopenie práce a náplne práce testera vo firme. Veľkým plusom boli aj príklady z praxe samotného školiteľa, bolo cítiť, že je to z oboru, kde sa pohybuje. Nakoľko kurz sa mi páčil, rozhodla som sa zúčastniť aj jeho pokračovania, ktoré bolo zameraná iba na praktické cvičenie. Dôkazom toho, že nás to nadchlo, bolo aj to, že pokračovania sa zúčastnili aj ostatné dámy z kurzu. Už teraz vám môžem povedať, že sa môžete tešiť na video z tohto kurzu.

Jedinou nevýhodou, ale nie mínusom, je to, že ak sa chcete tejto oblasti vážne venovať, treba sa pripraviť na množstvo teórie. Ako vo všetkom – keď chcete niečo robiť poriadne, je potrebné zoznámiť sa s tým poriadne. A pán Kráľ nenechal nič na náhodu. Systematicky nás zoznámil so základmi – prešli sme základy testovania, terminológiu, princípy, metodiku, reportovanie. Podarilo sa mu to na jednotku. Tak ak ste na tom podobne ako ja, že uvažuje nad IT, ale programovanie sa vám zdá na míle ďaleko, berte to ako tip, z ktorého konca začať zoznamovanie s IT.

autorom článku je: Alexandra Čebeková
Absolventka Medzinárodného obchodu EUBA, mama dvoch milujúcich detí, ktorá sa popri rodičovskej „dovolenke“ naplno pustila do testovania IT Learning kurzov, pretože sa riadi heslom: sebarozvoj je tá najlepšia investícia. Nenechať sa nikým odradiť, pretože vždy môžeme byť lepší. Ak práve netestuje, svoj čas trávi s rodinou a okolo domu na záhradke 😊 Miluje kávu, dobrú knihu a príjemnú spoločnosť.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave