Najrozšírenejší podnikový systém na svete? Máme triky ako sa naučiť základy!

článok na blog uverejnený: 10. decembra 2018

názov kurzu:
Kurz SAP pre používateľov I.  – základy a práca so systémom
lektor:
Mgr. Zuzana Vojteková

 

Rozhodli ste sa pre implementáciu systému SAP do firmy? Alebo ste naopak zamestnanec či budúci uchádzač o zamestnanie, ktorý sa chce zoznámiť so SAP-om od úplných základov? V tomto článku sa dozviete, čo očákávať od kurzu SAP I. , aký má priebeh a čo všetko som sa dozvedela.

Čo je SAP?

Nemecká firma, ktorá sa prezentuje ako popredná svetová spoločnosť podporujúca optimalizáciu IT systémov svojich zákazníkov. Je jedným z najväčších výrobcov softvéru na svete. Mimochodom, je o nej známe, že má viac ako 100 tisíc zákazníkov. To je už niečo!

Produkt SAP R/3, vyvinutý spoločnosťou, je jej centrálny softvér pre podniky. Na kurze SAP I. sa dozviete, že zákazník má možnosť výberu z týchto modulov:

  • FI – Evidencia účtovníctva,
  • AM – Evidencia majetku,
  • CO – Kontroling,
  • SD – Podpora predaja,
  • MM – Skladové hospodárstvo,
  • HR – Personalistika,
  • PM – Údržba a opravy,
  • PP – Plánovanie.
Kurz-SAP-lektorka-Zuzana-Vojtekova-pri-vysvetlovani-zakladov

Úvod do systému SAP

Ako je v IT Learning zvykom, lektorka sa na úvod snažila účastníkov spoznať. Je dôležité zistiť, čo účastníci od lektora očakávajú, na akej sú úrovni, prípadne akému modulu SAPu sa chcú v budúcnosti venovať. Na úvod je teda malé predstavenie, až sa konverzácia preklopí do úvodu teórie. Vedeli ste, že SAP má 3-vrstvovú architektúru? A že prostredia sú štandardne tak isto tri?
Dozviete sa tiež, aké rôzne komponenty a funkcie existujú, a čo sú to moduly. Po predstavení základnej terminológie nasledovalo prihlásenie do systému SAP.
Na kurze lektorka upozorňuje aj na terminológiu, ktorá sa používa medzi ,,SAP-ákmi“. Takže prihlásenie sa do systému SAP sa podľa terminológie nazýva SAP LOGON.

Základná práca so systémom

Po prihlásení sa zobrazila štandardná obrazovka. Postupne sme si prešli horizontálne a vertikálne menu, príkazové pole, aplikačnú lištu, nástrojovú listu a stavový riadok. Po kurze nám už orientácia v ,,strome“ nebude robiť žiadny problém. Celý čas sme pracovali na prostredí SAP pre vývojárov.
Lektorka nás previedla rôznymi typmi tlačidiel a vyskúšali sme si rôzne transakcie. Už viem, že v systéme SAP sa využívajú typy polí ako: povinné, prednastavené a voliteľné. A že hlásenia sa rozdeľujú do kategórií: informácia, status, warning a error. Zaujala ma práca s výstupmi. V SAP-e je možnosť tlače aj exportu dokumentov. A mnoho, mnoho ďalších informácií, ktoré nepochybne (ak absolvujete kurz) využijete do budúcnosti.

Jednoduché používanie SAP-u

Máte radi skratky? Aj v SAP-e ich je ,,zopár“! Nadšenci skratiek sa doslova vybláznia. Klávesové skratky, ktoré nám uľahčili prácu v systéme a platia všeobecne, boli napríklad takéto:

CTRL + S Uloženie údajov
CTRL + P Tlač údajov
CTRL + F Hľadanie údajov
F1 Tlačidlo pomoci

 

Na kurze sa naozaj nenudíte. Počas dvoch dní sa naučíte veľa užitočných informácií.
Ak ste sa teda rozhodli integrovať SAP do firmy, ste tu správne!
Ak ste zamestnancom alebo zatiaľ len uchádzačom, takisto potvrdíte, že sa kurz oplatí absolvovať.
Lektorka je veľmi milá a priateľská osôbka, ktorá veľmi dobre vysvetlí a zároveň pomôže v praktických úlohách, prípadne s inštaláciou.
Budete mať pocit, že kurz je stavaný priamo pre vaše potreby, najmä ak ste sa rozhodli začať od úplných základov.

Plusy, ktoré určite oceníte…

+ Účastník sa naučí orientovať v systéme
+ Po absolvovaní kurzu účastník rozumie SAP ,,slangu“
+ Kurz je plný tipov a trikov ako si uľahčiť prácu s programom
+ Pracuje sa tak, aby mali účastníci dostatok času na vyskúšanie systému, majú priestor na kladenie otázok
+ Lektorka je veľmi milá a priateľská, po celý čas kurzu sa pýtala, či stíhame a či rozumieme vysvetlenej téme

autorom článku je: Kristína Lörinczová
Absolventka Ekonomickej univerzity v Bratislave, nadšenkyňa vzdelávania so záľubou o oblasť IT, ekonómiu a podnikanie. Testuje SW a po práci kurzy IT Learningu. Rada sa s vami podelí o svoje pocity a dojmy prostredníctvom blogov.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
IT kurzy, Kancelária a MS Office, Kurz SAP I., práca so systémom, základy SAP


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave