Čo očakávať od kurzu WordPress?

článok na blog uverejnený: 2. decembra 2018

V súčasnosti je skvelé, čo všetko si na nete vieme spraviť úplne sami. Napríklad takú webovú stránku. Pred pár rokmi bolo takmer nemožné, aby si web vytvoril a spravoval človek ne-programátor. A dnes? Úplne bežná záležitosť!

Webstránka tvorená v redakčnom systéme WordPress

Jeden z najjednoduchších a najefektívnejších spôsobov ako si vytvoriť webovú stránku je práve redakčný systém WordPress . Nie sú v ňom potrebné znalosti programovania. Asi preto je jeden z najpoužívanejších a dnes na ňom „fičí“ viac ako 32 % svetových stránok(!) Obsahuje neskutočne veľa tém a k ním zásuvné moduly – pluginy, ktoré si je možné stiahnuť zadarmo (alebo si zakúpiť) a potom ich ľubovoľne nakombinovať podľa svojich predstáv.

Takže, čo je potrebné vedieť? V prvom rade ovládať základnú funkcionalitu systému WordPress. A aké sú tam súvislosti? A na čo si treba dávať pozor? Predsa to bude stránka, na ktorej bude prezentovaný môj biznis. To sú otázky, ktoré sa mi zodpovedali až na kurze WordPress I. – inštalácia, nastavenie a tvorba web stránok a blogu pre začiatočníkov.

Kurz Wordpress začiatocnik

Moja prvá webová stránka cez WordPress

Prekvapenie!  IT Learning má pre každého účastníka kurzu darček  – webhosting na pol roka zadarmo. No perfektné! Po registrácií na stránke nakurze.sk je potrebné ešte WordPress stiahnuť a nainštalovať. Účastníci majú možnosť výberu akéhokoľvek názvu webstránky, za ktorým bude nasledovať text: nakurze.sk. Napríklad strasnesmiesnynazov.nakurze.sk.

Po splnení týchto krokov si do webového prehliadača zadáme našu URL adresu (napríklad strasnesmiesnynazov.nakurze.sk) a postupujeme podľa pokynov lektora. Zatiaľ naša stránka vyzerá ešte len ako nepopísaný biely papier.

Ako prvé si vytvoríme jeden článok na ukážku, aby sme vedeli ako vkladať texty, nadpisy či obrázky. A postupne zisťujeme, čo všetko je možné s týmto redakčným systémom robiť. Dobrý tip je, ak chcete prepojiť text s odkazom na mailovú schránku, je potrebné prepojenie zadať ako mail to: a za dvojbodku zadať  e-mailovú adresu. A chcete prepojiť text s telefónnym číslom, je potrebné označiť text a prepojenie označiť ako tell: a zadať telefónne číslo.

WordPress nie je iba o vzhľade

Neoddeliteľnou súčasťou WordPress-u je téma. Je na vás, či si zvolíte platenú alebo neplatenú, každopádne výber témy je dôležitý. Dobrý tip pre online ,,trhovisko“ je napríklad stránka themeforest.net, kde nájdete viac ako 43k platených ozaj dobrých tém pre WordPress.
Inštalácia témy je veľmi jednoduchá. Kliknite na ľavom panely na odkaz s názvom Téma/Themes  a pridáte novú stlačením tlačidla +Nová/+New.
Počas trojdňového kurzu v IT Learningu majú účastníci možnosť vyskúšať si viacero tém. Sami tak zistia, ktorá im vyhovuje. Ak by vás zaujímalo, ktoré pluginy si vybrať pre reštauračné služby, prečítajte si článok v sekcií Blog zo sveta IT.

Kurz WordPress však nie je iba o vzhľade webstránky. Naučíte sa ako zvoliť správne nastavenia z pohľadu bezpečnosti. Priamo na kurze sme si nainštalovali plugin Wordfence, ktorý zabezpečí webstránku. Pamätajte, je užitočné zablokovať registráciu pod menom admin a hlavne – používať dostatočne silné heslá (WordPress ich silu priamo zobrazuje, takže žiadny problém).

Plusy, ktoré oceníte…

+ Pracuje sa tak, aby mali účastníci dostatok času na sebarealizáciu
+ Účastník nadobudne všeobecný rozhľad v oblasti tvorby webstránok
+ Po absolvovaní kurzu je účastník schopný sám doma objednať webhosting a nainštalovať redakčný systém WordPress
+ Kurz je plný tipov a trikov ako si uľahčiť prácu s programom
+ Webhosting zadarmo s možnosťou predĺženia

autorom článku je: Kristína Lörinczová
Absolventka Ekonomickej univerzity v Bratislave, nadšenkyňa vzdelávania so záľubou o oblasť IT, ekonómiu a podnikanie. Testuje SW a po práci kurzy IT Learningu. Rada sa s vami podelí o svoje pocity a dojmy prostredníctvom blogov.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
IT kurzy, Kurz Wordpress, tvorba web-stránok, Tvorba webstránok od základov, vlastná webstránka


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave