Chceš excelovať v Exceli? Začni kurzom Excel I od základov.

článok na blog uverejnený: 22. marca 2019

názov kurzu:
Kurz Excel I. – úvodný kurz pre začiatočníkov
lektor:
Mgr. Ing. Ján Tóth

Verte či neverte, nepoznám firmu, ktorá by nepracovala s Excelom. Používajú sa tabuľky jednoduché alebo rozsiahle, formátované, neformátované alebo kontingenčné. S číslami, vzorcami, funkciami, s rôznym formátovaním, funkčnosťou, komentármi,… V tomto článku sa dozviete ako prebiehal víkendový kurz Excel I, čo ma zaujalo a čo účastníkov na kurze neminie.

Asi ste už počuli, že…

Excel pochádza z rodiny Microsoft Office. Je všeobecne známe, že pod vlastným operačným systémom (Windows je tiež z dielne Microsoftu) funguje o čosi lepšie ako na ostatných. Napriek tomu ho využívajú aj iné operačné systémy, aj Mac OS. Produkty MS Office môžete používať na rôznych zariadeniach – či už je to počítač, telefón alebo tablet.

Na kurze sa dozviete ďalšie dôležité informácie o produkte – o verzii 365, o historických Exceloch, s ktorými sa ešte stále sem-tam stretnete vo firmách. o spôsoboch kódovania ich súborov a rozdieloch medzi nimi,…  A potom už budete mať jasnú predstavu o tom, či si vybrať produkt 365, ktorý je na ročnej báze alebo či zvolíte oficiálny balík, ktorý môžete používať doživotne. Lektor vám prezradí výhody a nevýhody týchto služieb a poradí vám, ktorú službu si vybrať konkrétne pre vás alebo pre vaše podnikanie.

Kurz Excel I. - lektor v miestnosti

Základy sú dôležité – a tie sa dozviete na kurze Excel I.

Ešte predtým ako sme začali s Excelom pracovať, mali sme možnosť povedať svoju predstavu, v akej oblasti pracujú, čo sa chcú naučiť a ako chcú Excel v praxi využívať. A potom lektor zhrnul, akým spôsobom bude kurz prebiehať tak, aby si odniesli maximum vedomostí.

Počas víkendového kurzu nás lektor previedol postupne rôznymi možnosťami využitia Excelu na základnej úrovni.
Ako prvé sme prechádzali jednotlivými časťami programu, resp. pracovnej obrazovky.
Začali sme panelom Rýchly prístup. Vedeli ste o tom, že sa doň dajú doplniť ďalšie často používané ikony, ktoré vľavo hore uľahčujú prácu s programom? Je to jednoduché – viem, ktoré ikony používam v práci najčastejšie, preto si ich do panelu Rýchly prístup pridám 🙂

Kurz Excel by nemohol byť Excelom, ak by sa nerozoberala druhá položka menu – karta Domov. Je to karta, ktorú každý často používa alebo na ňu niekedy zablúdi, no nevie, prečo sú na nej niektoré ikony, ktoré inde nenájdete a tiež ikony, ktoré sa vyskytujú inde aj 2-3 razy. Odpoveď je prostá – spoločnosť Microsoft sa rozhodla vytvoriť túto kartu nato, aby na ňu umiestnila najčastejšie využívané funkcie vrátane tých, ktoré nájdete vďaka ich funkčnosti na iných kartách.

Kurz Excel I. - lektor v miestnosti

Ktorú príponu využiť pri exporte údajov v Exceli

Okrem bežných formátov ukladania sme sa venovali chvíľu aj exportu do PDF a vysvetlili si rozdiel medzi príponou PDF a XPS. V krátkosti – tieto typy súborov sú si podobné. Rozdiel je v spoločnosti, ktorá formát vytvorila. PDF má na svedomí spoločnosť Adobe, ktorú takmer každý pozná ako autora Photoshopu, formát súboru XPS je z dielní spoločnosti Microsoft. Na Slovensku sa tento formát využíva v praxi oveľa zriedkavejšie ako PDF.
Zoznámili sme sa s funkciami SUBTOTAL, SUM, MIN, MAX a AVAREGE, preberali sme tiež zoraďovanie, filtrovanie, formátovanie bunky. V priebehu poslednej hodinky sme sa venovali tvorbe grafov – výberu, rozhodovaniu medzi stĺpcovým a čiarovým a lektor nám vysvetlil ich rozdiely a poradil, ktorý typ grafu kedy použiť. Dokonca i čosi viac…

A na záver …

Poznáte všetky skratky, ktoré sa využívajú v programe Excel? Je ich nespočetne veľa, no stačí si  ich zapamätať niekoľko pár, ktoré zefektívnia prácu s programom. Dôležité je vedieť uvedomiť si, ktoré úkony v Exceli pravidelne robíme.

Kurz trval dva dni. Keďže som si vybrala víkendový kurz, bolo pre mňa dosť náročné vstať v sobotu ráno… avšak zvedavosť a množstvo kávy ma prebrali.
A oplatilo sa! Lektor nám vysvetľoval dokonca občas látku pomocou vtipných príbehov, aby sme si funkcie i postupy ľahšie zapamätali. Atmosféra bola príjemne uvoľnená. Myslím, že sme všetci strávili dva príjemné poldni spojené s výučbou Excelu.
Na konci celého kurzu sme získali certifikát. Lektor nám osobne k absolvovaniu zablahoželal, každého pritom usmernil, na čo sa má dať pozor (keďže nás sledoval 2 dni pri práci, videl naše slabé miesta) a poprial veľa úspechov s prácou v programe MS Excel.

A čo vy? Pokiaľ ešte váhate, kliknite na tlačidlo nižšie a prezrite si ponuku kurzov. Stoja aj za víkend…

Na tomto kurze mínusy nenájdete…

+ Pracuje sa tak, aby mali účastníci dostatok času na všetko
+ Po absolvovaní kurzu je účastník schopný doma sám začať pracovať s programom
+ Kurz je plný tipov a trikov na klávesové skratky, odnesiete si ich aj domov 🙂

autorom článku je: Kristína Lörinczová
Absolventka Ekonomickej univerzity v Bratislave, nadšenkyňa vzdelávania so záľubou o oblasť IT, ekonómiu a podnikanie. Testuje SW a po práci kurzy IT Learningu. Rada sa s vami podelí o svoje pocity a dojmy prostredníctvom blogov.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
IT kurzy, Kancelária a MS Office, klávesové skratky, kontingenčná tabuľka, kurz excel


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave