Bezplatné videá do vašich projektov (videobanky) – zdroj vašej tvorivej inšpirácie

článok na blog uverejnený: 24. marca 2024

V digitálnej ére, kde obsah a video kraľuje sa vizuálne média stávajú neoddeliteľnou súčasťou komunikácie značiek, blogov a sociálnych médií. Bezplatné video banky ponúkajú riešenie pre tvorcov na všetkých úrovniach – od amatérov po profesionálov – ktorí hľadajú kvalitné video materiály bez nutnosti platiť vysoké sumy za autorské práva alebo nemajú dostatočnú kapacitu, či kvalitné vybavenie na natáčanie. Len si predstavte situáciu, že do vášho videa potrebujete video so slonom, či záber na ženu s červenými vlasmi alebo futbalového trénera, ktorý deťom vysvetľuje stratégiu pred zápasom. Ešte tie deti s trénerom zvládnete natočiť, nahovoríte kamošku, aby sa prefarbila…, ale kde zohnať na natáčanie slona? No predsa vo videobanke. Poďme sa spolu pozrieť na to, kde, prečo a hlavne aké existujú bezplatné videobanky, ktoré vám pomôžu pri tvorbe video obsahu.

Využitie bezplatných videí a videobaniek v praxi

Využitie bezplatných videí v praxi sa nesie veľkým potenciálom pre rôzne druhy projektov, a to nielen v oblasti sociálnych médií. Tu sú konkrétne príklady, ako môžete bezplatné videá využiť k oživeniu vašich projektov a k prilákaniu väčšej pozornosti. Ak vediete vlog alebo YouTube kanál, môžete bezplatné videá využiť na doplnenie vašich príbehov alebo k posilneniu vašej správy. Stačí nahrať hovorené slovo k príbehu, či reklame a doplniť to o videá podľa hovorenej témy. Či už hľadáte zábery prírody, mestských scén, ľudí v akcii alebo nejakých špecifických akcií, videá z bezplatných zdrojov môžu pridať vášmu obsahu hĺbku a vizuálny záujem bez nutnosti čokoľvek nahrávať, osvetľovať, osobne cestovať a zaznamenávať všetky potrebné scény.

Marketing a Reklama

Pre firmy a marketérov ponúkajú bezplatné videá efektívny spôsob, ako vytvoriť pútavé reklamné kampane na Youtube, web stránku alebo obsah pre sociálne médiá bez toho, aby museli investovať do drahých produkčných tímov alebo si to nahrávať sami. Video môže byť využité na zvýšenie angažovanosti v e-mailových kampaniach, na webových stránkach alebo vo video PPC reklamách. Upravte si vybrané videá tak, aby odrážali vašu značku a hovorili vašou vizuálnou rečou. Stačí vám v zásade len hudba alebo hovorené slovo.

Vzdelávacie materiály a online kurzy

Vzdelávatelia a tvorcovia online kurzov môžu využiť bezplatné videá na obohatenie svojich materiálov. Pridaním vizuálnych prvkov do prednášok alebo tutoriálov môžete zlepšiť pochopenie učiva a udržať pozornosť študentov. Videá sú vynikajúcim spôsobom, ako demonštrovať komplexné koncepty alebo ukázať praktické príklady v akcii. Napríklad aj toto video ku kurzu Davinci Resolve bolo tvorené z videí, z bezplatných videobánk, ani jeden jediný záber sme sami nenahrali. A výsledok? Posúďte sami.

Autorské práva

Dôležitou súčasťou využívania bezplatných videobánk je porozumenie autorským právam. Videá sú často ponúkané pod rôznymi licenciami, pričom niektoré umožňujú široké využitie bez potreby uvedenia autora, zatiaľ čo iné môžu vyžadovať atribúciu. Je kľúčové, aby tvorcovia pozorne čítali podmienky použitia, aby predišli porušeniu autorských práv. V praxi to znamená, že väčšina videí a autorov videí vyžaduje, aby ste po ich použití uviedli autora a zdroj.

Odkiaľ sú vlastne tieto videá a prečo sú zadarmo?

Bezplatné video banky zhromažďujú obsah od tvorcov z celého sveta, ktorí sa rozhodnú zdieľať svoje diela s komunitou. Tieto materiály môžu pochádzať od profesionálnych videografov až po nadšencov, čo zaručuje rôznorodosť štýlov a témat. Môžu to byť aj videá, ktoré sú „vyradené“ z platených videobánk, no zväčša sú to videá od ľudí, ktorí chcú svoju prácu, či umenie natáčať, tvoriť a zdieľať so svetom – iba tak.

Zoznam bezplatných videobánk, kde stiahnuť video zadarmo

  • Pixabay: Ponúka širokú škálu bezplatných videí pre komerčné aj nekomerčné použitie bez potreby atribúcie. Na tejto platforme nájdete aj obrázky, fotky, hudbu do videí, ale aj ilustrácie – odporúčame.
  • Pexels Video: Ďalšia populárna a veľmi veľká platforma s veľkým výberom videí dostupných pod licenciou, ktorá nevyžaduje uvedenie autora. Na tejto platforme viete vyhľadávať aj po slovensky, videá sú veľmi kvalitné, profesionálne a hlavne rôznorodé, nájdete tu taktiež aj fotky – odporúčame.
  • Videvo: Poskytuje videá zdarma, ako aj prémiový obsah s rôznymi licenčnými podmienkami. Nájdete tu viac ako 300000 videí v 4K a HD kvalite, videá, ktoré sa tu nachádzajú sú skvelé na podklady a abstraktné dokreslenie scény.
  • Coverr: Ideálne pre tvorcov hľadajúcich unikátne videá na použitie na webových stránkach alebo v digitálnych kampaniach, nie je ich tak veľa, ako na hore menovaných videobankách, ale sú veľmi kvalitné a profesionálne.

Ostatné a iné bezplatné videobanky

Sťahujte, používajte ale s rozumom

Bezplatné video banky predstavujú neoceniteľný zdroj pre tvorcov obsahu, ktorí chcú svoje projekty povýšiť na vyššiu úroveň bez dodatočných nákladov. S prístupom k širokej škále videí, od prírodných scén, až po urbanistické zábery, môžete svoje nápady premeniť na realitu s profesionálnym vzhľadom. Dôležité je však vždy dbať na autorské práva a licenčné podmienky, aby vaše použitie videí bolo nielen kreatívne, ale aj legálne. Vďaka správnemu výberu zdrojov a nástrojov pre úpravu videí môžete oživiť akýkoľvek projekt a zaujať svoje publikum originálnym a vizuálne pútavým obsahom. Pred samotným stiahnutím, resp. pred vyhľadávaním videa/scény si vopred uvedomte, čo potrebujete nájsť a hľadajte vždy konkrétne – videobánk je veľa a prehľadajte ich všetky, pokiaľ nenájdete to, čo potrebujete.

V čom videá spracovať

Samotné videá, niekde nasťahované v počítači vám asi stačiť nebudú. Musíte ich  „pospájať“, pridať hudbu, dofarbiť, pridať texty, strihať scény. Tomuto sa hovorí postprodukcia alebo editácia videa. Pre úpravu a spracovanie videí existuje mnoho softvérových nástrojov. Od bezplatných po profesionálne platené programy. Pre začiatočníkov je často odporúčaný DaVinci Resolve, ktorý ponúka robustný súbor nástrojov pre úpravu videí, farebnú korekciu a zvukové efekty. Je bezplatný a zároveň profesionálny. Pre tých, ktorí hľadajú ešte jednoduchšie riešenia odporúčame CapCut, Shotcut a OpenShot sú bezplatné a intuitívne programy, ideálne pre základné video úpravy. Na druhej strane, profesionáli môžu siahnuť po Adobe Premiere Pro alebo Final Cut Pro, ktoré poskytujú rozsiahle možnosti pre pokročilú postprodukciu.

Pre tých, ktorí hľadajú sofistikované, avšak prístupné riešenie pre úpravu videí, DaVinci Resolve predstavuje ideálnu voľbu, zahŕňajúcu rozsiahlu paletu profesionálnych nástrojov. V rámci nášho špecializovaného kurzu ovládania DaVinci Resolve sa zameriavame na poskytovanie porozumenia a praktických zručností, nevyhnutných pre efektívnu editáciu videa. Pozývame vás zapojiť sa do nášho kurzu a rozšíriť vaše kompetencie v oblasti video produkcie pod vedením skúsených odborníkov a lektorov.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave